Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Psoriazis (Sedef hastalığı) nedir? Psoriazis (Sedef hastalığı), çeşitli klinik biçimlerde ortaya çakabilen, yineleyici, kronik bir deri hastalığıdır.

Psoriazis (Sedef hastalığı) kimlerde görülür?

Psoriazis (Sedef hastalığı), genellikle genç erişkinlerin hastalığıdır. Değişik çalışmalar Psoriazis sıklığının %1,2 oranında olduğu göstermektedir. Erkek ve kadınlar eşit sıklıktadır.

Psoriazis (Sedef hastalığı) neden olur?

Psoriazis ‘in (Sedef hastalığı) sebebi tam olarak bilinmemekte olup hastalık genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır

Psoriazis (Sedef hastalığı) nasıl bir hastalıktır?

Psoriazis ‘de (Sedef hastalığı) sıklıkla cilt lezyonları simetrik olarak diz, dirsek, bel bölgesi, saçlı deri (kulak arkası) ve göbek çevresine yerleşir. Psoriazis cilt lezyonları klasik olarak; keskin sinirli, kızarık zemin üzerinde yerleşmiş sedefi beyaz ya da gümüşümsü kepeklere kaplı lezyonlardır. Psoriazis hastalarında en az %58 inde eklem ve bağ doku tutulumu olabilir.

Psoriazis (Sedef hastalığı) bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Psoriazis (Sedef hastalığı), bulaşıcı bir hastalık değildir.

Psoriazis (Sedef hastalığı) genetik bir hastalık mıdır?

Psoriazis (Sedef hastalığı), genetik geçişli olduğunu gösteren pek çok çalışma olmasına karşın bu geçişin nasıl olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Psoriazis ‘in (Sedef hastalığı) gidişata nasıldır?

Psoriazis (Sedef hastalığı) tedavisinde amaç; hastalığı sınırlı deri lezyonlar düzeyinde tutmak, uzun süreli ve en çok etkiyi sağlamaktır. Psoriazis (Sedef hastalığı), tedavi ile elde edilen iyileşmenin her zaman kalıcı olmadığı, bu iyilik durumunun uzun sürebildiği gibi nüks edebilme olasılığının olduğu, alevlenmesine katkıda bulunan tetikleyici etkenlerden sakınılması gereken bir hastalıktır.