Multiple Skleroz(MS) Nedir

Multiple Skleroz(MS), santral sinir sistemini tutan dejeneratif bir hastalıktır. İlerleyici bir hastalık olduğu için zamanında tanı koyup tedaviye erken başlamak çok önemlidir. Bu yazımızda MS hastalığı ile ilgili detaylı bir inceleme yapmaya çalışacağız.

Beynimiz gri madde ve beyaz madde adı altında 2 bölümden oluşur. Multiple Skleroz beyaz maddede bozulmalara yol açar ve sinir sisteminin işleyişini bozar.

Hastalığın sebebi ile ilgili birçok teoriler ortaya atılsa da henüz kesin sebebi belirtilmemiştir. Yaygın teori olarak, geçirilen Bir enfeksiyon sonrası oluşan antikorların santral sinir sistemine geçip kendi sinir hücrelerine saldırması sonucu sinir hasar meydana gelmesi öne sürülür. Sinir hasarı meydana geldikçe oluşan otoimmün yanıt şiddetlenir, ataklar sıklaşır, hasar artar; yani ataklar ne kadar sıksa o kadar kötü prognoz meydana gelir. Burada da söylediğimiz üzere Multiple Skleroz ataklar ve geri çekilmelerle izleyen bir hastalıktır.

MS, sinir hücrelerinin myelinlerini hasarlayan ilerleyici bir hastalıktır.

Multiple Skleroz santral sinir sisteminde küçük lokalize farklı farklı alanları tutabildiğinden dolayı belirtileri de farklı farklı olmaktadır. Birçok farklı klinik tipinde bir çok farklı klinik gidiş olabilir. Atak harici dönemde normal bir hayat mümkünken; özellikleatak döneminde tek taraflı göz ağrısı, baş ağrısı,  denge bozukluğu, bulanık görme en sık belirtilerdendir. Bunlarla birlikte hafıza kaybı,  bilinç bulanıklığı, kol ve bacaklarda güçsüzlük,  yürüme güçlüğü gibi daha ciddi bulgularla da gelebilir.

Multiple Skleroz tanısı koymak için en önemli tetkik santral sinir sistemini MR görüntülemesidir. MR da periventriküler lezyonların görülmesi MS için ciddi şüphe uyandırır. Tanıda beyin omurilik sıvısı ndan yapılacak bir örnekleme oldukça yardımcı olabilir. Kesin tanı klinik tablo ile bu tetkiklerin birleştirilmesi ile konur.

Multipl Skleroz tedavisi kesin olarak mümkün değildir. Ancak atakları baskılayarak normal bir hayat sürülmesi mümkündür.Bu bağlamda özellikle doktorunuz ile iyi irtibat kurmak ve ilaçları düzenli kullanmak, stresten uzak durmak önemlidir.