Mide Duvarı Kalınlaşması Nedenleri ve Tedavisi

Dengesiz beslenme sonucunda oluşabilen mide duvarı kalınlaşması kişilerde kanser riskini arttırır. Şimdiki teknoloji ile hastanelerde çok rahat teşhis konulabilir.

Gastroin testinal olarak adlandırılan mide hastalıklarının en ciddi belirtilerinden biri de mide duvarının kalınlaşmasıdır. Bu rahatsızlıkta hastalığın derecesini belirleyebilmek için çok kesitli bilgisayar tomografisi gayet sağlıklı sonuçlar veren bir yöntemdir. Tuzlu ve fümelenerek oluşturulan turşular ile çok fazla beslenilmesi mide duvarının kalınlaşmasındaki en büyük etken olarak bilinir. Helicobacter pylori adı verilen bakterinin bu şekilde birbeslenme alışkanlığı edinmiş kişilerde kansere neden olabileceği uzmanlar tarafından açıkça ifade edilmektedir. Ayrıca bu şekilde beslenen birinin gastrit hastalığının olması ve ailesinde daha önceden mide kanseri olan birisinin olması bu hastalığın oluşma riskini daha da arttırmaktadır. Bu durum ile alakalı günümüze kadar yapılan araştırmaların ciddi bir çoğunluğunda tüketilen tuz miktarının mide ve boğaz kanserinin tetikleyici olduğu anlaşılmıştır. Bu sebepten beslenme alışkanlığımıza çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Mide duvarı kalınlaşması rahatsızlığını önlemek için mideye faydalı olan besinler tüketmek sağlıklı bir karar olacaktır. Mideye iyi gelen yiyeceklerden kısaca bahsedecek olursak;

mide-kanseri

  • Karnabahar: haşlanmış bir şekilde karnabahar tüketiminin, mideye zarar verebilecek olan salgılardan #mideyi koruduğu belirtilmiştir.
  • Lahana: Gastrit ve ülsere de faydası olan lahanayı çiğ olarak tüketmek gerekir. Çiğ olarak tüketilmesi gereken lahana ince ince kıyılarak salataya ilave edilebilir ya da suyu sıkılarak elma suyu ile birlikte içilebilir.
  • Patates: Çiğ patatesin suyunu çıkartarak içmek #mide yanmasına iyi gelir ayrıca mide duvarı kalınlaşmasını da önler.
  • Elma sirkesi: Salata ve benzeri besinlerin üzerine elma sirkesi ekleyerek yememiz mide sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Maden suyu: Mide asidinin etkisini azaltan soda bu sayede mide duvarı kalınlaşmasına da engel olmuş olur ancak soda tüketiminde aşırıya kaçılmaması dikkat edilmesi gereken bir durumdur.