Krill Yağı Faydaları

Dünya Sağlık Örgütü,  sağlığı bir hastalığın veya sakatlığın olmaması hali değil,  aynı zamanda fiziksel,  ruhsal ve sosyal yönden tam bir huzur ve iyilik hali seklinde tanımlamaktadır.

Krill Yağı Nedir?

Krill yağı  balık yağına benzeyen Omega-3 un bir biçimidir.  Krill türlerinde doğal bir biçimde bulunan bir yağdır. Günümüzde genelde softjel kapsül biçiminde satılmaktadır. Krill yağı,  Omega-3 un bir üst kaynağı olarak bilinir ve astaxantin olarak bilinen çok güçlü bir antioksidan içermektedir.  Antioksidanlar,  vücudumuzu serbest radikallerin hücrelere verdikleri zararlardan ve kronik hastalıklara neden olan maddelerden koruduğu için çok önemlidir. Diğer bir çok antioksidanın aksine astaxantin gözleri,  beyni ve merkezi sinir sistemini serbest radikal zararlardan koruyan beyin kan bariyerini çaprazlar. Krill Yaginin Antioksidan oranı Nedir

Krill Yağı A ve E vitamininden 300 kat,

Balık yayından 48 kat,

Coenzyme Q10 dan 34 kat fazla antioksidan özelliğine sahiptir.

Krill yağının balık yağından farkı nedir?

Krill yağında balık yağında bulunmayan çok güçlü bir antioksidan olan astaxanthin bulunmaktadır.  Çok güçlü serbest radikallerin vücuttan atılmasana yüksek katkı sağladığı da bilinmektedir.  Krill yağının ORAC değeri 378 dir,  yani balık yağından 48 kat daha güçlü bir antioksidandır Krill yağında da balık yağı gibi DHA ve EPA içermektedir. Ancak Krill Yağında Omega-3 yağ asitleri fosfolipid formdadır. Krill yağında bulunan DHA ve EPA’dan yararlanma oranı %98 dir. Balık yağında ise trigliserid formundadır.  Balık yağında ise bu oran%61-64 düzeyindedir.

Fosfolipidler insan vücudunda bulunan yağ hücreleriyle ayni yapıya sahiptir.  Bu da Omega-3 un herhangi bir dönüşüme gereksinim duymadığı anlamına gelmektedir.