Kızamık Belirtileri Nelerdir

Kızamık, paramixoviridae ailesinin morbilivirüs genusa ait bir virüsün sebep olduğu, ateş ve döküntülerle giden, bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun büyük çoğunluğu çocuklukta hafif bir şekilde kızamık olup ömür boyu bağışıklık kazanır, 2000li yıllardan itibaren de düzenli aşılama programlarıyla hastalığın görülme oldukça azalmıştır ancak son dönemdeki kitlesel göçlerle yeniden sıklığı artmaya başlamıştır.

Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızamık genelde öksürük, ateş, nezle benzeri semptomlar ile ilk olarak kendini gösterir. Bunlara biraz daha ciddi olarak konjuktivit(göz küresi iltihabı) eşlik edebilir. Bu semptomların ardından deride makulopapüler döküntü olması(genelde lekeler birleşir, açık kırmızı şeklindedir, lekenin üzerine basmakla solmaz) tanı koydurucudur. Döküntü genelde kulak arkasından, saç çizgisinden başlar, boyuna doğru yayılır. Akabinde yüze, gövdeye, kol ve bacaklara ilerler. Genelde nezle benzeri semptomlardan sonra döküntülerin ortaya çıkması birkaç gün ile bir haftaya kadar sürebilir. Döküntülerle birlikte kuvvetli bir ateş de görülür. Ateş genelde 39, hatta 40 civarını bulabilir. 39 üstünde ateş düşürücü kullanmak gerekebilir.

Kızamık Döküntüsü kulak arkasından ve saç çizgisinden başlar.

Kızamık Hastalığı Ne Zaman Bulaşıcıdır?

 

Deri döküntüleri çıkmadan 4 gün önce bulaştırıcılık başlar ve döküntüler çıktıktan 4 gün sonra bulaştırıcılık sonlanır. Kızamık tespit edildiğinde sağlık bakanlığına bildirilmesi zorunlu bir hastalıktır. Bu yüzden çocuğunuzda veya kendinizde döküntülü bir tabloyla karşılaştığınızda muhakkak aile hekiminize başvurunuz. Döküntülü hastalık geçirenlerin toplumla temas etmemesi, bilhassa kronik hastalığı olanlardan, küçük çocuklardan, gebelerden uzak durması gerekir.

Kızamık Hastalığı Tehlikeli Midir?

 

Kızamık hastalığı genel olarak hafif geçer ve ömür boyu bağışıklık kazanılır. Yani bir kere geçirildiğinde bir daha geçirilmez. Lakin, nadiren de olsa ciddi komplikasyonları geçirebilir. Orta kulak iltihabı en sık komplikasyonudur ve hızlı bir antibiyotik tedavisi gerektirir. Bunun haricinde daha nadir olarak; zatürre, beyin dokusu iltihabı gibi daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu bağlamda özellikle kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar, çok küçük çocuklar, ergenlik dönemi başladıktan sonraki yaşlardakiler kızamık şüphesinde derhal aile hekimlerine başvurmalıdır.

Kızamık gebelerde erken doğumlara ve spontan düşüklere sebep olabilir. Bu yüzden gebe olup kızamık şüphesi olanlar veya kızamık şüpheli biriyle temas eden gebeler kesinlikle doktoruna durumu anlatmalıdır.

 

Kızamık Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

 

Kızamık, viral bir enfeksiyondur ve spesifik tedavisi yoktur. Eğer ateş çok yükselirse ateş düşürücü kullanılabilir. Bunun haricinde istirahat ve toplumdan uzak durmak, kızamığa yaklaşımın temelini oluşturur. İyileşme süreci genelde döküntüler çıktıktan sonra 1-2 hafta sürebilir. Döküntüler iyileşirken el ve ayaklar hariç, soyulma gözükebilir ancak iz kalmaz. Eğer 1 haftadan uzun süren ateş olursa komplikasyon riskinden dolayı derhal bir doktora müracaat edilmelidir.