Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlığın belirtileri nelerdir, erkekte kısırlık belirtileri, kadında kısırlık belirtileri, kısırlık belirtileri, kısırlık nedir ve belirtileri nelerdir günümüzde cevabı çoğu kişi tarafından merak edilen bu sorulara uzmanlardan yanıt geldi. Kısırlığın kesin anlaşılmasını sağlayacak bir belirti var mıdır, varsa bu belirtiler nelerdir, yoksa da kısırlık nasıl anlaşılır buyurun konumuzun devamından hep birlikte öğrenelim.

kisirlik testi
Kısırlığın kadın ve erkeklerde görülen belirtileri nelerdir?

Kısırlık nasıl anlaşılır gibi sorular bebek sahibi olmak isteyen ancak bir türlü bu hayaline kavuşamayan çiftlerden en sık duyduğumuz sorulardır. Tıp literatüründe infertilite olarak isimlendirilen kısırlık, düzenli olarak bir yıl ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur. Aslında kısırlık belirti veren bir rahatsızlık değildir, fakat bir takım hastalıklar veya bazı patolojiler sebebiyle oluşmaktadır.

. Bu nedenle yeni evlenmiş bir çiftte kısırlık olacağına dair bir belirti beklenemez zaten tanım gereği bu çift evliliğinin 12. ayını bitirmeden kısırlık durumundan söz edilemez. Burada bahsedilen 12 ay boyunca düzenli ilişki özellikle adet ortası dönemlerde (yumurtlama günlerine yakın) haftada 2-3 kere ilişkiye girilmesidir. Kadın ve erkeğin zaman zaman uzak şehirlerde bulunması, arada bir kaç ay ayrı kalmaları gibi durumlarda gebelik olmasa dahi kısırlık durumundan söz edilemez, kesintisiz 12 ay birlikte yaşamaları ve düzenli ilişkide bulunmaları gerekir.

  • Kısırlık (infertilite) belirti veya şikayet yaratan bir hastalık değildir bu nedenle kısırlık söz konusu olan çiftlerde çoğunlukla hiçbir şikayet, belirti olmaz ancak kadında ve erkekte infertiliteye neden olan hastalıklar ve patolojiler bazı belirtilere neden olabilirler. Bunlara bazı örnekler vermek gerekirse:
  • Kadında infertilite nedenlerinden en sık olanı yumurtlama düzensizliği (anovulasyon) kadında adet düzensizliği şeklinde belirti verebilir. Eğer polikistik over sendromu söz konusu ise obezite, aşırı tüylenme gibi belirtiler de eşlik edebilir.
  • İnfertilite nedenlerinden birisi olan hiperprolaktinemi (süt hormonunun yüksek olması) göğüslerden süt benzeri sıvı gelmesi (galaktore) şeklinde belirtiye neden olabilir.
  • Endometriozis kasık ağrıları, adet sancıları şeklinde belirti verebilir.