İnmemiş Testis Tedavisi Nasıl Yapılır

İNMEMİŞ TESTİS HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Sperm üretimini sağlayan testisler bebek anne karnındayken karın içerisinde bulunur.  Testisler doğuma yakın keselerine doğru inmeye başlar ve bebek doğduğunda iskrotumi deniler torbaya inmiş olur.  Ancak zamanında doğan 100 erkek çocuğunun yaklaşık üçünde bu aşağı doğru ilerleyiş tamamlanamaz ve testisler karın içerisinde veya kasıklarda kalır. Testislerin yukarıda kalması oldukça sakıncalıdır.  Torbada değil de vücut içerisinde olan testisler torbaya göre 1 derece daha fazla ısınmaya maruz kalır.  Bu da sperm üretiminin olumsuz etkilemesine yani çocuk sahibi olmakta güçlüğe neden olabilir. Testisler yaşamın ilk 6 ayında kendiliğinden keselerine inmediyse mutlaka tedavi ile indirilmeleri gerekir.  Testislerin sperm üretiminde ileri dönemlerde sorun olmaması için en geç 18 aya kadar indirilmesi önerilir.

İnmemiş testis nedir?  Nasıl oluşur?

İnmemiş testis(kriptorşidik testis)  normal bir bebeğin anne karnında büyürken karın boşluğunda ilk olarak gelişen testisi torbaya kadar inmemesi olarak bilinir.

İnmemiş Testisin Görülme sıklığı nedir?  Görülme Sıklığını Artıran Faktörler var mıdır? 

İnmemiş testis görülme sıklığı normal doğan bebeklerde%3.  iken erken doğan bebeklerde bu sıklik%30’a yükselmektedir Çift taraflı inmemiş testis görülme sıklığı ise tüm inmemiş testis olan bebeklerde%15’i kapsar

Testislerin Skrotumda Olmaması Her Zaman Sorur Oluşturur mu?

Hayır, retraktil veya utangaç(fizik inceleme esnasında ger kaçan)  testisler genellikle 5-10 yaşlarındaki çocuklarda bulunur Bu çocuklarda testisler normal inişini tamamlamıştır.

Testisler kendiliğinden Her Hangi Bir Tedaviye Gereksinim olmadan iner mi?

Unutulmamalıdır ki normal zamanında doğanların tümü ve erken doğan bebeklerin%95 yaşamın ilk 6 ayı içerisinde testisler kendiliğinden inecektir.

 İnmemiş Testislerin Yaratabileceği sorunlar nelerdir? 

İnmemiş testisler iki önemli sorun oluşturabilir.  Çocuk sah olmada güçlük ve kanserleşme riski.

 İnmemiş Testisin Tedavisinde En iyi Yöntem Hangisidir? 

İnmemiş testislerde en sık kullanılan yöntem orşiopeksi der cerrahi uygulamadır.  Orşiopeksi ile testisin torbaya salim ola indirilme başarı oranı%90-98’dir.

Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

İnmemiş testislerin en ideal tedavi zamanı 6 ay ile 18 ay arasıdır.

Cerrahi Dışında Tedavi Yöntemleri Var mıdır?

İlaç tedavisi olarak hormonlar(insan koriyon gonadotropi hormonu(HCG)  ve luteinize hormon serbestleştirici fa analoglar)  kullanılmaktadır.  Ancak bu hormon çocukta zamanından önce erkeklik hormonu salgılatmakta olduğundan çocukta peniste kıllanma ve torbada büyüme ve renk değişikliği yapabilmektedir.