Guatr Hastalığı Tedavisi Nasıldır

Tiroid Nedir?

Tiroid bezi boynumuzda, Adem elması denilen ve erkeklerde daha çıkıntılı olarak görülen kıkırdağın altında yerleşmiş, şekli kelebeğe benzeyen bir organdır. Triiyodotironin(T3) ve tiroksin(T4) denilen 2 hormon üretir.

Bu hormonlar, vücudun besin maddelerinden elde edilen enerjiyi kullanması ve depolamasıyla ilişkili işlevlerini yönetir.

Vücudun enerjiyi kullanması ve depolaması işine “metabolizma” adı verilmektedir.

Guatr Nedir?

Guatr, tiroid bezinin tamamının büyümesidir. Tamamının büyümesi kavramı guatr için önemlidir, zira tiroid bezini bölgesel olarak da büyüten farklı nodüler hastalıklar da mevcuttur ve bunlara genelde tiroid nodülleri denir. Tiroid bezindeki her büyüme her zaman işlev bozukluğuna yol açmadığı gibi, tiroid bezinin işlevlerinin bozulması her zaman karşımıza büyüme olarak çıkmayabilir.

Eğer tiroid bezi görünüm olarak rahatsızlık verecek ya da çevre dokulara baskı yapacak kadar büyürse genelde cerrahiyle alınmalıdır. Bunun haricinde guatr hastalığı geçici de olabilir(iyot eksikliği gibi) veya cerrahi gerektirmeyecek bir şekilde fonksiyon kaybı da olabilir(haşhimato tiroidi gibi). Her halükarda vücutta meydana getireceği hipertiroidi veya hipotiroidi tablosuna göre ilaç tedavisi de yapılabilir.

Tiroid bezi az veya çok çalışmasına göre bütün vücudu ciddi olarak etkiler.

Hipertiroidi Nedir?

Hipertiroidi, tiroid bezinden aşırı derecede tiroid hormonu salgılanmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Belirtileri genelde aşırı terleme, anksiyete(kaygı ve psikolojik bozukluk), sıcağa karşı duyarlılık, titreme, uzun süreli olgularda zayıflık, göz kürelerinin dışarı doğru çıkması(oftalmitus) gibi bulgularla gelir. Eğer zayıflık ve oftalmitus meydana gelmişse tedavi hızlı bir şekilde cerrahi olarak yapılmalıdır. Ayrıca gebelerde özellikle ilk 3 ayda hafif Hipertiroidi tablosu gözükebilir, bu normaldir, 3 aydan sonra düzelir.

Tirotoksikoz nedir?

Tirotoksikoz ise hipertiroidinin tiroid bezi haricinde bir kaynak sebebiyle meydana gelmesidir. En yaygını tiroid ilaçlarının(levotrox gibi) fazla dozda alınmasına bağlıdır. Bunun haricinde vücutta hormon salgılayan bazı tümörler de tirotoksikoz tablosuna sebep olabilir ama bu tümörler nadirdir. Genelde klinik tablo aynıdır ama tirotoksikoz daha ani ve ciddi gelişebilir.

Hipertiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığı oluşturan  sebebe ve hastalığın ciddiyetine göre tedavi değişir. Bu hastalıkta üç türlü tedavi yöntemi mevcuttur:

İlaç tedavisi : Antitiroid ilaçları(Metimazol ve propiltiyourasil) ve gerektiğinde hipertiroidi bulgularını baskılamak için kullanılan ilaçlar.

Cerrahi tedavi: Tiroid bezinin alınması.

Radyoaktif iyod tedavisi: Tiroid bezinin aktif atomlar tarafından yakılması.

Tiroid tedavisinde doz ve kliniği yönetmek çok önemlidir. Bu yüzden hastalık sürecinde doktorunuzla kuvvetli irtibat halinde olmanız ve verdiği tedavinin dozlarını itinayla takip etmeniz çok önemlidir. Antitiroid ilaçlar genelde etkisini 1 ay sonra göstermeye başlar. Bu yüzden DOKTORUNUZUN TALİMATLARINA MUHAKKAK UYUNUZ.