Divertikül Nedir Tedavisi Nasıldır

Divertikül, yani kalın bağırsak duvarının dışa doğru fıtıklaşmasına verilen isimdir. Divertiküllerin iltihaplanması sonucu ise “divertikülit” açığa çıkar. Divertiküllerin görülme oranı yaşla birlikte fazlalaşmaktadır.

Divertikül, kalın bağırsak duvarının dışa doğru fıtıklaşmasıdır.

Genellikle 50 yaşından sonra bay-bayanların vücudunda %20 ile %50 civarında divertikül saptanmaktadır. 90 yaşından sonraki her bireyin neredeyse hepsinde rastlanmaktadır. Diyet yaparken lifli besinlerden az tüketme, kabızlık problemi, fazla kilo problemleri gibi faktörler divertikül oluşumunu hızlandırmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Çok fazla açığa çıkan belirtisi görülmemekle beraber, karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz şikayeti gibi problemler bağırsak sendromuyla ilgili olabilir. Hemen divertikülle ilişkilendirilmemek lazımdır. Divertiküllerin iltihaplanması sonucu karında oluşan ağrı, fazla ateş veya üşüme, mide bulantısı problemleriyle karşı karşıya gelinebilir. Ayrıca kabızlık, tuvalete gitmede sıklık ve idrar yaparken yanma görülmesi de bir takım belirtilerden sayılabilir.

Tedavisi Nasıldır?

Her hastalığın erken teşhisi önemli olduğu gibi, divertikülün de erken teşhisi önemlidir. Oluşumunu önlemek için beslenme şekline dikkat edilmelidir. Günde hiç tüketilmese 20 gram lifli gıdalar tüketimine önem verilmelidir. Su tüketimi divertikül hastalığında da önemli bir faktördür. Günde en az 2 litre civarı su tüketilmelidir. Fındık, çekirdek ve tam tahıllı gıda tüketimlerinin sindirimi zor olduğu için tüketimleri azaltılmalıdır. Domates, salatalık ve çilek gibi gıdaların çekirdekleri divertikül iltihabı oluşmaya başladığı dönemde tüketilmemelidir. Et ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketebilirsiniz. Spazmlarınızı azaltıp, mide ve bağırsak sitemindeki iltihapları bastırmak için ise, özellikle yemeklerden sonra günde 2-3 kez kaynatıp içebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapılması ve bağırsak hareketlerinin düzenli olması her hastalığın tedavisinde etkili olduğu gibi divertikül iltihabının önlenmesinde de etkili olacaktır.

İlaç tedavisi de uygulanacaksa şayet doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu divertikül iltihabının antibiyotik tedavisiyle iyileştiği görülmektedir.

Geçmiş yıllarda divertikül hastalığında ameliyat önerilirken, günümüzde öncelikle ilaç tedavisine başvurulmakta, devam ettiği takdir de ise cerrahi girişime başvurulmaktadır.

Şayet önlem alınmadığı takdirde divertikül, bağırsak tıkanması, bağırsak yırtılması, karın içi apse ve iltihabın karın duvarına yayılmasına neden olabilir. Apandisit, bağırsak kanseri gibi hastalıklar benzer belirtiler gösterse de ayrıca muayene kesinlikle yapılmalıdır.