Baş Ağrısı Ve Migrenin Çözümü

Akupunktur ve gevşeme teknikleri, migren tedavisinde, bazı hastalarda etkili olmaktadır. Bazı çalışmalar, magnezyum takviyelerinin (( yaklaşık 20 milimol )) kullanılmasının, migren nöbetlerini azalttığını göstermiştir. Ayrıca her gün yüksek dozda (400 miligram) olarak alınacak B2 vitamininde migren ataklarının sıklığını azalttığı görülmüştür.

Gerilim baş ağrısı, insanların karşılaştığı en yaygın ağrı türünden birisi olup, neyin sebep olduğu bilinmemektedir, bir çok kişi bu tür bir baş ağrısı ile belirli aralıklarla karşılaşırken, bazılarıda hergün yada iki kere, bazen daha fazla bu tür baş ağrısı ile karşılaşabilir. Bu tür baş ağrıları genelde orta yaşlarda görülmeye başlar, süre olarak birkaç yıl aralıklı olarak devam eder. Belirtisi, başın çevresinde bir bandın sıkıştırması gibi bir sıkılık ve baskı hissi ile ortaya çıkar. Bu tür baş ağrısı, günün ilerleyen saatlerinde başlar, dakikalar, günlerce devam edebilir. Ağrı çok şiddetli düzeyde olabileceği gibi, zorlukla farkedilebilecek bir seviyede, yada ikisi arasında olabilir, ağrının şiddeti büyüyebilir ve azalabilir, bu durum uykuya dalmayı zorlaştırabilir fakat uykudan uyandırmaz.

Gerilim baş ağrılarının tedavisi yoktur, doktoronuz, görme testleri ile yada sinüslerinizi muayene ederek baş ağrınızın nedenlerini anlıyabilir, şayet belirtiler bu tür bir ağrıyı gösteriyorsa, size aspirin, acetaminophen veya ibuprofen gibi ilaçlar vererek ağrılarınızı hafifleterek sizin rahatlamanızı sağlar, çünkü bu tür ağrıların tedavisi yoktur.

 

Bu tür baş ağrıları kaygılı kişilerde, depresif kişlerde daha fazla görülür, dolayısıyla deprosyon tedavisi ve stres yönetimi yapılan tedavilere yardımcı olur.

Yine bu tür baş ağrılarına, masaj, sıcak veya soğuk duş, gevşeme, yumuşama hareketleri, doğru beslenme, dinlenme ve egzersiz  iyi gelir.

 

Cluster baş ağrısı, bu ağrı türü en şiddetli baş ağrılarındandır, gözün içinde ve çevresinde şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Bu baş ağrısı olan kişiler, bunu aralıklı olarak-haftalar veya aylardan oluşan bir dönem içinde günde bir ile beş baş ağrısı nöbeti şeklinde, ve bunu takip eden baş ağrısız dönem şeklinde, dönüşümlü olarak yaşarlar. Bu ağrı türü kişilerin %20 sinde kronik’tir. Bu baş ağrı türünün bilinen bir sebebi ve tedavisi yoktur, bütün bir yaşam boyu kişileri etkiliyebilir, fakat kalıcı bir zararları ve diğer hastalıklarla bağlantıları yoktur, ama bir göz etrafındaki şiddetli ağrı, akut glokom (göz tansiyonu) olabilir bu durumlarda acil hastaneye gidilmelidir, aksi durumda gözün kaybına neden olacak bir durumla karşılaşılabilir.

Bu ağrı çeşidi genellikle erkeklerde görülür, ilk belirti ergenlikte veya 20’li yaşlarda görülür. Bu baş ağrılarının olduğu dönemlerde kişiler, sigara ve alkol kullanmamalılar, çünkü nöbetleri tetikleyebilir.

 

Cluster tipi baş ağrısı, kişi uyuduktan 2,3 saat sonra aniden başlar, ağrı şiddetli, yakıcı ve içerlere doğru nüfus edici şekilde bir gözün arkasındadır, bazen yanakta, kulak yanında veya bunlara komşu bölgelerde çıkabilir.

 

Ağrının etkisi altındaki gözde, göz yaşı, kanlanma, kızarıklık, göz kapağında sarkma, yanakta yanma ve şişme,burunda tıkanma ve sonra akıntı gibi belirtiler olur, Bu belirtiler ya sağ tarafta veya sol tarftadır, her iki yanda birden olmaz.