Zatürre Nasıl Tedavi Edilir

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir

28 Aralık 2016 0 Yazar: A.Ayazz

En basit tanımıyla zatürre, akciğerlerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan alt solunum yolu hastalığıdır. Özellikle antibiyotiklerin keşfinden önce oldukça tehlikeli olan bu hastalık, hali hazırda ciddi ama 3 hafta ile 1 yıl arası değişen ilaç tedavisi ile mevcut vakaların hemen hepsinin tedavi edilebildiği bir hale gelmiştir elhamdülillah.

Tıp dilinde pnömoni olarak bilinen zatürrenin birçok etkeni olabilir. Ama temel olarak burun ve üst solunum yollarının bir şekilde haraplanmasına bağlı olarak fırsatçı mikroorganizmaların alt solunum yoluna ulaşıp orda çoğalması ile meydana çıkar. O HALDE ZATÜRREDEN KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU HERHANGİ BİR SOLUNUM YOLU HASTALIĞI DURUMUNDA(NEZLE, GRİP GİBİ) TAM İYİLEŞME OLANA KADAR KENDİNİ KORUMAKTIR. Bununla birlikte zatürre bulaşıcı bir hastalık değildir. Özellikle zatürre ile çok karışan verem bulaşıcıdır ama zatürrede kişi çok yoğun bir mikroba maruz kalmazsa veyahut bünyesini zayıf düşürecek bir başka etken olmazsa başka bir hastadan bulaşmayla direk hastalanmaz inşallah.

Zatürre ağır ve hızlı seyirlidir, ilaç kullanımı olmazsa 2 günde yatağa düşürür. Haliyle zatürre başlangıcı olan insan derhal doktora gitmek isteyecektir. O HALDE ZATÜRREYE YAKALANAN KİŞİ İLAÇ KULLANIMINI DÜZENLİ YAPMALI, DOKTORUNUN TAVSİYELERİNE İHTİMAMLA UYMALIDIR. BU SAĞLANIRSA KISA SÜREDE TAM İYİLEŞME SAĞLANACAKTIR BİİZNİLLAH.

Akciğer grafisi ve klinik tablo teşhis için yeterli olsa da, kesin tanı balgam örneğinden kültür çalışması ile yapılır. Özellikle birçok organizma zatürre sebebi olabildiğinden kültür çalışmasının yapılması tedavinin isabeti açısından önemlidir. Toplum kökenli yani tipik zatürrenin en yaygın sebebi S. Pnömonia isimli mikroptur.
Pnömoni kendini yüksek ateş, aşırı halsizilik ve güçsüzlük, balgamlı öksürük ile belli eder. Tedavi edilmeyen ileri evrelerde nefes almakta zorlanma, sık ve zorlu nefes, nefes alırken göğüs ağrısı/acısı gibi belirtiler gelişebilir. Bununla birlikte bazı zatürre çeşitleri bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi çok farklı bulgularla da kendini gösterebilir. Eğer 2 gün düşmeyen (38.3’ten daha yüksek ateş) ve halsizlik, kas ağrısı ile herhangi bir solunum sistemi bulgusu(öksürük, nefes darlığı vs) hissederseniz muhakkak doktora başvurunuz.

Yeni kuşak penisilin olan amoksilin tedavinin başlıca ilacıdır. Bununla birlikte doktor duruma göre 3-4 ilaçla kombine olarak ilaç tedavisi yapabilir. Tipik pnömoni yani yaygın zatürre, tedavi protokolüne uyulduğu ve sağlığa dikkat edildiği halde 1 ayda iyileşir. Ancak kronikleşebilen birçok zatürre olduğundan ve nüks oranı yüksek olduğundan bu tedavi veya koruma süresi uzayabilir.

TEDAVİ VE TEŞHİS SADECE DOKTORUNUZ TARAFINDAN YAPILIR. HASTA İSENİZ MUHAKKAK DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.