Yaşayan Bir Ağızdan: Her Şeyiyle Diş Teli

Yaşayan Bir Ağızdan: Her Şeyiyle Diş Teli

21 Mart 2014 0 Yazar: A.Ayazz

Bu yazımızda özellikle 20 yaş altı birçok arkadaşımızın –git gide artan bir oranla- karşılaşması muhtemel bir konuya değineceğiz: Diş ve Damak Şekil Bozuklukları ve Tedavisi, halk arasındaki yaygın değimiyle diş teli…

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu yazı hiçbir şekilde tıbbi bir uzmanlık içermemektedir. tıbbi bir uzman tarafından yazılmamıştır. Haliyle nihâyi kararı vermek için kesinlikle doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz. Bunun birlikte bugün 3 yıllık diş teli kullanımım sona ermiş bulunmakta. Bu yüzden olası bir tedavide neler yaşayacağınızı, nelerle karşılaşacağınızı size tecrübelerime dayanarak anlatmaya çalışacağım. Nasreddin Hoca’nın dediği gibi, damdan düşenin halini damdan düşen anlar ;) Bu yüzden gerek tedavi sürecinde gerekli sabrı göstermek, gerekse sürprizlerle karşılaşmamak için bu yazıyı okumanız sizin için son derece faydalı olacaktır.

Konuya işin mali yönüyle başlamak istiyorum. Diş telinin yaygın fiyatı 2500 tl ile 8000 tl arasında değişmektedir. Tabi bu tedavi eden kurum ve kişi tarafından değişmekle birlikte kullanılan yöntem, malzeme ve yapılacak ek işlemler ile (damak açma-kapama, diş çekimi vs.) fiyat farklılık gösterebilmektedir. Benim tedaviye başladığım sene olan 2009 un ramazan ayında devlet ancak üniversite hastanelerindeki tedaviyi karşılıyor ve onlar da ancak 1-1,5 yıl sonraya gün veriyorlardı. Haliyle biz özelde yaptırdık işlemimizi. 3000 tl diş teli, 500 tl de damak açma işlemi tutmuştu. Ancak şu anda devlet sair muayenelerdeki tedavileri de –geri ödemek- suretinde karşılıyormuş diye duyum aldım, hatta arkadaşım yaptırıyor öyle … Yani iyice araştırmanızı öneririm.

Şimdi gelelim diş teli olayına. Öncelikle dişlerinizdeki şekil bozukluklarının neyden kaynaklandığının sebebi bulunacaktır. Mesela benim diş bozukluğum –küçükken ki geniz etimden dolayı sürekli ağzımdan nefes almamdan dolayı- üst damağın daralması sebebiyle meydana gelmiş. Bu yüzden de öncelikle üst damağı açma işlemi uygulandı bana. Bu, telden daha zor ve kullanması daha meşakkatli bir şeydir. Ama kesinlikle korkmanıza gerek yok zira bu işlem herkese uygulanmaz, uygulanılsa bile 3-4 ay sürüyor ve insan bir müddet sonra alışıyor. Günde iki kere mandal gibi bir şeyi çeviriyorduk ve 1 ayda yaklaşık 1,5 cm açmıştık damağı. Hatta açılınca dişler kendiliğinden düzelmeye başlamıştı. Başta dediğim gibi sizdeki bozukluğa göre ek tedaviler yapılabilir. Mesela alttan da 2 tane diş çekilmişti benim. Ama yine çekinecek bir şey yok zira tedavi bittikten sonra dişlerinizin eksikliğini hissetmiyorsunuz. Tabi diğerlerine iyi bakmak şartıyla, yoksa ararsınız onları ;)

Ek tedaviler uygulandıktan sonra, iş diş teline ve aylık kontrollerine geliyor. Genelde önce üstü takıyorlar. Üst şekillendikten sonra ona göre de altı takıyorlar. Bu işlem en uzun süren, ama en rahat dönem diyebilirim. İlk takıldıktan sonra yaklaşık 2 gün hafif ağrı yapabiliyor. Ayrıca ilk takıldıktan sonra 1-2 hafta arası sert bir şey yiyemiyorsunuz, acıyor dişleriniz. Ancak bu zamanla geçiyor ve siz diş telinin varlığını bile unutuyorsunuz. Ve çıktığında ise bu defa telsiz haline alışmak zorunda bile kalabiliyorsunuz ;) O kadar özdeşleşiyorsunuz yani .p  Teller takıldıktan sonra yaklaşık olarak ayda bir kontrolünüz olacaktır. Kontrollerde doktorunuz gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Kontrollerden sonra yine 1-2 gün sert bir şey yiyemeyebilirsiniz ancak çabucak geçecektir bu durum. Son olarak yaklaşık 2 yıllık tel tedavisinden sonra dişlerinizin yeni haline alışması için teller çıkarıldıktan sonra 6 aylık bir gizli tel-plak uygulaması oluyor. Bunlar kessinlikle varlığını hissetmediğiniz şeyler. Gizli tel dişlerinizin dibinde ve küçücük, plaket ise akşamları yatarken taktığınız ve varlıklarını bile hissetmediğiniz şeyler. Bu 6 aydan sonra da artık inşallah çok güzel dişlere sahip oluyor ve iyi ki bu tedavi ile Rabbim’den şifa istemişim diyorsunuz J

Bu işin kesin bir yaşı yok, ama ne kadar küçükken tedaviye başlarsanız o kadar kolay ve çabuk bitiyor. Mesela bir arkadaşımın ablası 20 yaşında bile başlamıştı ama doktor 6 yıl sürer demişti. Ayrıca eğer kemiksel bir bozukluk varsa kemik büyümesi durduktan sonra ameliyat zorunlu hale geliyor. Haliyle yaş sınırlaması olmamakla birlikte yaş ilerledikçe tedavi süreci biraz daha meşakkatli ve uzun bir hal alıyor diyebiliriz.

Yazımın sonunda şunu da söylemek istiyorum. Bu alan oldukça gelişmekte … Haliyle yaklaşık 1 hafta önce diş teli taktıran bir arkadaşımdan öğrendiğimize göre yeni bir teknoloji kullanıyorlarmış ve 8 ila 11 ay arasında tedavinin biteceği söyleniyormuş. Haliyle size bu işi ihmal etmemenizi, geniş çaplı araştırma yapmanızı ve elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ediyorum .

-Şüphesiz biz insanı en güzel bir biçimde yarattık- (Tin Suresi 4. Ayet)  Allah’ım verdiğin bütün maddi ve manevi nimetlere, bu güzel yaratılışımıza binlerce kez hamd-ü sena eder; maddi ve manevi hastalıklarımıza şifa niyaz ederiz …

  Selam ve Dua ile

                                                                                                                           Abdullah AYAZ

                                                                                                                             16 Ağustos 2012