Vücuttaki Damarlar Neden Belirginleşir?

Vücuttaki Damarlar Neden Belirginleşir?

28 Temmuz 2015 0 Yazar: By.Kutlu

Çeşitli sebeplerden dolayı olabilecek bu durum insanlarda ciddi manada korku oluşturuyor. Tıp dilinde bu duruma telenjiektazi ismi verilir.

oYX6VqPeki vücut damarları neden belirginleşir?

Vücuttaki damarların belirginleşmesinin sebebi oldukça fazladır. Kılcal damarların yüzeye yakın olduğu bir vaziyet olarak görülen telenjiektazi, arteriol, kılcal ve venüllerin genişlemesi ile oluşan bir sorundur.

Ne gibi durumlarda başımıza gelebilir?

Damarların belirginleşmesinde bir takım etkenler vardır. Bunlar sıcak, kortizonlu ilaç kullanımı, güneş ve hormonal etkiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrı olarak bunların yanı sıra variste damarların belirgin olmasında tesirli olmaktadır. Varis, toplardamarların tam olarak görevini yapamaması ile ortaya çıkar. Toplar damarların görevi vücuttaki kanı istenen ölçüde kalbe götürmesidir. Ancak bunun tam olarak gerçekleşmediği durumlarda bacaklarda varis alana gelir ve damarların cilt yüzeyinden görünecek şekilde görülmeye başlar. Varise karşı çözüm oluşturmak varisin-nedeni-kanin-akis-yonunu-belirleyen-damar-kapakciklarinda-yasanan-sorunlardiriçin varis çorapları giyilebilir. Ayrı olarak bol bol yürüyüş yapmak ve ayakların sarkmadığı pozisyonlarda kalmak ehemmiyetlidir. Ters taktirde kişi uzun müddet varisleri ile yaşamaya mahkumdur. Aynı zamanda ayakta çok fazla kalınan meslekleri icra eden kişilerde de görülebilir mesela öğretmenlik gibi. Yerçekiminin tesiriyle kan damarlarda toplanır ve genişleme alana getirir. Damarların genişlemesi ise bilhassa bacak bölümlerinde bulunan damarların kolaylıkla görülmesine kapı aralar.