Verem Hastalığı Belirtileri

Verem Hastalığı Belirtileri

10 Nisan 2017 0 Yazar: A.Ayazz

TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDİR?

Verem, hava yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. En başta akciğerler olmak üzere tüm organlar tutabilir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon insan verem hastalığına yakalanmaktadır.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) NASIL BULASIR?

Verem hastalığı, tedavi almamış veya düzenli tedavi görmeyen verem hastasından öksürme, hapşırma veya konuşma esnasında ortama yayılan ve verem mikrobu içeren damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, kan tükürmek.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) BELIRTILERI VARSA NE YAPMAK GEREKIR?

Bu belirtiler varsa verem savaş dispanserlerine, aile hekiminize veya size en yakın başka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

TUBERKÜLOZDAN (VEREMDEN) NASIL KORUNABILIRİZ?

Çocuklarınıza mutlaka BCG asisi yaptırın. Bir yakınınızda tüberküloz hastalığı saptanırsa koruyucu ilaç tedavisi İle tüberküloz hastalığından kendinizi koruyabilirsiniz. Koruyucu tedavi için ilaçlarınızla 6 ay süre ile her gün düzenli olarak kullanın.

TÜBERKÜLOZ (VEREM) HASTALARI INSANLARI HASTALIKTAN NASIL KORUYABİLİR?

Tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak, havadaki bulaştırıcı damlacıkları seyreltir, bulaşma olasılığını azaltır. D odanın güneş görmesi, ortamdaki mikropları öldürür. Hastanın balgamında mikrop çıkmayana kadar ayrı bir odada kalması uygundur. Aksırırken, öksürürken ağzını mutlaka kapatmalıdır. Bulaştırıcı tüberküloz hastalar kapalı ortamlarda, başka insanlarla birlikteyken maske kullanmalıdır.

Verem ülkemizin savaştığı hastalıklar arasında birinci sırada gelmektedir. Verem aşısı, tedavisi ve ilaçları sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Eğer verem aşısı yaptırmadıysanız muhakkak doktorunuza danışıp yaptırınız. Yukarıda zikredilen belirtilerden birkaçı varsa muhakkak doktorunuza başvurunuz.