Traktus Şurup Ne İçin Kullanılır?

Traktus Şurup Ne İçin Kullanılır?

26 Temmuz 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Traktus Şurup, halk arasında yaygın ve yanlış olarak öksürük şurubu olarak kullanılabilmektedir ama aslında öksürük şurubu değildir. Traktus Şurup un asıl endikasyonu mukolitik aktivitededir. Yani balgam söktürücüdür. Balgamın kıvamını daha akışkan bir hale getirir. Özellikle balgamın yoğun olduğu soğuk algınlığında veya zatürre gibi ciddi hastalıklarda veya sigara içicilerinde olduğunu gibi kronik balgamlı öksürükte balgamı atmak veya azaltmak, dolaylı olarak da öksürüğü kesmek için kullanılır. Her balgam sökücü gibi, başlarda öksürükte artma meydana gelir ama tedaviye düzenli devam edildiğinde balgamın sebep olduğu öksürüğü de keser.

Traktus Şurup un en yaygın kullanıldığı hastalıklar kronik sigara içiciliğine bağlı balgamlı öksürük, KOAH, kistik fibrosiz, balgam ve öksürüğün eşlik ettiği soğuk algınlığı, zatürre gibi hastalıklardır. Bronş ve akciğerlerin salgılarının atılmasını kolaylaştırarak fonksiyonlarını düzenleye yardımcı olur.

Traktus Şurup un diğer endikasyonları ise parasetamol(parol gibi bir çok ağrı kesicinin etken maddesi) zehirlenmelerine antidot(panzehir) olarak kullanılır. Tabi ki herhangi bir zehirlenme şüphesinde derhal hastaneye başvurunuz.

İLACINIZI KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz :

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asetilsistein’dir. TRAKTUS Şurup Hazırlamak İçin Granül, vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun şekildeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltıp, dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca yüksek dozda alınan parasetamol zehirlenmelerinde karaciğer yetmezliğini önleyen bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, solunum yollarının iltihaplanması (bronşit), kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar.

TRAKTUS Şurup Hazırlamak İçin Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, solunum yollarının iltihaplanması (bronşit), kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar.
 3. Eğer  böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı, siroz, sara hastalığı, astım, mide veya  oniki parmak bağırsağı ülseri gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Eğer antibiyotik tedavisi görüyorsanız, bu ilacı antibiyotiği aldıktan 2 saat önce veya sonra alınız.
 5. Doktorunuz tarafından aksi önerilmedikçe, 4 veya 5 günden fazla kullanmayınız.
 6. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

TRAKTUS Şurup Hazırlamak İçin Granül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Granül bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp granülün çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra işaretli yere kadar su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yemeklerden sonra tok karnına alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

İlaç Etken Maddesi: Asetilsistein
İlaç Marka İsmi: TRAKTUS Şurup Hazırlamak İçin Granül

[yasr_visitor_votes size=”medium”]