Silverdin Krem Ne İşe Yarar

Silverdin Krem Ne İşe Yarar

17 Eylül 2015 1 Yazar: A.Ayazz

Silverdin Krem, deri dokusunu bozmayacak derecedeki yanık vakalarında özellikle yanmaya maruz kalan bölgenin mikroptan arındırılması, bakterilerin öldürülmesi ve her hangi bir enfeksiyonun önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yaygın olarak yanmalarda kullanılmakla birlikte diğer cilt lezyonlarında da durumun kötüye gitmesini önlemek için kullanılabilir. Yanık bölgenin temizlenmesinin ardından ince bir tabaka halinde sürülür ve hava alan incecik bir bezle bölgenin üzeri kapatılır. Bilinen ilaç etkileşimi ve yan etkisi yoktur ancak bazı gümüş tuzları ve sülfatlı bileşiklere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda bir takım rahatsızlıklar meydana getirebilir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki ilaç prospektüsünü okuyunuz.

Formülü:

1 g krem 10 mg Silver sülfadiazin ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Yanık yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında,
Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar ve funguslarla enfekte olan yanıkların tedavisinde,
Diğer cilt lezyon ve yaralarının profilaksi ve tedavisinde
endikedir.

Kontrendikasyonları:

Gümüş tuzları ve sulfamidlere karşı aşırı duyarlı hastalarda kontrendikedir
Uyarılar/Önlemler:

Allerjik reaksiyonlar oluşması halinde tedavi kesilmelidir. Glukoz -6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde dikkat edilmelidir. Sülfonamid deriveleri kemikterusa neden olabilir.
Ciddi hepatik veya renal yetmezliği olan kişilerde dikkatli olmalıdır. Gümüş içeren bileşiklerin, topikal proteolitik preparatlarla birlikte kullanılması halinde, enzimin inak tive olabileceği akılda tutulmalıdır.

Hamilelerde yarar-risk oranı değerlendirilerek tıbbi zaruret dışında kullanılmamalıdır. Süte geçip geçmediği bilinmemekle birlikte, sülfonomidlerin süte geçmesi nedeniyle ilacın kullanılması sırasında emzirmeye ara verilmelidir. Çocuklarda etkinliği ve güvenirliği tespit edilmemiştir. Özellikle 2 ayını doldurmamış bebeklerde kulllanılmamalıdır.

Gümüş tuzları hava ile metaller ve diğer kimyasal maddelerle reaksiyona giren ve ışkta kaldığında griden siyaha kadar renk değişikliğine uğrayan maddelerdir. Isı bu değişikliği kolaylaştırdığından aşırı sıcaklık ve ısıdan uzak tutulmalıdır. Madeni kaplar içine konulmamalıdır.
Krem kendi kabı içinde muhafaza edilmeli, kabın değiştirilmesi zorunlu ise cam veya poliproplenden yapılmış kaplar kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Lökopeni ve lokal reaksiyonlar görülmüştür.
İlaç etkileşimleri:

Yoktur.7

Kullanım şekli ve dozu:

SİLVERDİN Krem, yanık ve yara sahalarına temizlik kurallarına uygun bir şekilde ince bir tabaka halinde sürülür ve istenirse üzeri steril bir pansuman materyali ile örtülür.
Pansuman, yanığın ve yaranın durumuna ve hekimin takdirine göre günde 1-2 defa yenilenebilir.
Kafi miktarda krem sürülmesi halinde pansuman materyalinin yapışması söz konusu olmadığından, pansuman değişimi ağrısızdır.
SİLVERDİN su ile yıkanabilir. Bu nedenle istenilen sahalar steril su ve steril materyal ile temizlenebilir.