Sezeryanı İki Kez Düşünün

Sezeryanı İki Kez Düşünün

28 Temmuz 2015 0 Yazar: A.Ayazz

Günümüz toplumunda bayanların zorluk çekmeden doğum yapabilmek için sezaryan tercih etmektedirler ancak bunun yararı ile zararı nedir tartılması gereklidir.

Doğum yöntemlerinden biri gibi bildiğimiz sezeryan ile doğum yönteminin sakıncalarından bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle sezeryanın bir cerrahi operasyon olduğunu belirtmekte fayda var, bu yöntem anne veya bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu ise doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir tercih olmalıdır ancak günümüzde normal doğum sancılarına ve doğum esnası yaşananlara katlanamayacağını düşünen kadınların bu sıkıntıdan kurtulmak adına yapmış oldukları bir tercih olmakta. Bebeğin akciğerlerinin gelişimini tamamlaması için annenin doğum sancılarının başlamış olması gerekiyor, aslında bu sancılı dönem bebeğin dış dünya ortamına hazırlanması için gerekli bir süreçtirde.

Yukarıda belirttiğimiz gibi günümüz kadınlarının zahmet çekmemek adına kendi ve bebeklerinin hayatını sezeryan doğum ile riske atmaktalar. Sezeryan doğum cerrahi bir operasyon olması sebebiyle, annenin enfeksiyon kapması söz konusu olabilir. Ayrıca sezeryan doğum sonrasında kadınlarda tekrar çocuk yapamama gibi risklerde meydana gelmektedir. Zaman zaman rahmnin zarar görmesi sonucu bir daha asla cocuk sahibi olamadıkları bilinmektedir. Doğum stressi yaşamayan bebeklerde, aktif ve pasif dna olarak bilinen bazı genlerin pasif kaldığını ve bu sebeple ilerleyen yaşamında şeker, kanser gibi hastalıklara yakalandıkları gözlenmekte.

Bütün bunlarla birlikte çok şiddetli olarak bilinen doğum sancısının bebek ile anne arasında bir sevgi bağı kurduğu da yapılan uzun vadeli psikolojik araştırmalar da ortaya çıkmıştır. Hem anne hem çocuk birbiri için o acıya katlandığını asla unutmaz ve bu yaşam boyunca birbirleri için her şeye katlanabileceklerine en büyük delil olur.

Bu sebeple, kadınlarımızın normal doğum yöntemi ile doğum yapmalarını tavsiye etmeliyiz.