Secondary Amenorreha (Adet Görememe)

Secondary Amenorreha (Adet Görememe)

14 Kasım 2014 0 Yazar: A.Ayazz

TANI: Secondary Amenorreha (Amenore) (Adet Görememe)

BELİRTİ: Bilindiği üzere ergenlik çağına girmiş ve henüz menopoza girmemiş kadınlar yani üretken çağdaki kadınlar düzenli olarak adet görmektedirler. Gebelik ve emzirme dönemleri haricinde üretken gruptaki kadınların bazı sebeplerden dolayı adet görememesi Secondary Amenorreha olarak tanımlanır. Eğer ergenlik çağında Primary Amenorreha yaşanmışsa gebelikten sonra Secondary Amenorreha yaşanma olasılığı yüksektir.

MUHTEMEL SEBEPLER: Primary Amenorreha (Bu hormon metabolizmasında bozukluklar olduğunu gösterir ki bu da secondary e sebeptir) , stres, psikolojik nedenler(mutsuz ve endişeli cinsel hayat gibi), çok hızlı kilo kaybı, çok yoğun eksersiz, muhtemel bir ovaryum ve yumurtalık kanallarındaki bozukluklar, gebelik sonrası hormon seviyelerinin eskiye dönmemesi gibi faktörler bu hastalığa sebep olabilmektedir.

TEŞHİS: Üretken çağınızda 2 ay kadar adet görmemeniz durumunda doktorunuza başvurunuz. Size bazı hormonal testler yapılacaktır ve sorunun sebebi kolaylıkla tespit edilecektir.

TEDAVİ: TEDAVİ İÇİN MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUN!

Tedavi şekilleri hastalığın sebebine bağlı olarak çok farklılık gösterebilmektedir. Gebelik, stres, aşırı kilo kaybı, psikoljik nedenler gibi sebeplerle hormon seviyelerinin olması gerektiği değerlerde olmaması durumundan kaynaklanır ve östrojen terapisiyle veya bazı hormonların(LH, FSH) seviyesinin arttırılmasıyla tedavi edilebilir. Ender olarak eğer dişi üreme organlarında bir tahrip varsa cerrahi operasyon gerekebilir ama bu çok nadirdir. Aşırı spora bağlı gelişen durumlarda beslenme ve eksersiz düzeninin yeniden ayarlanmasıyla tedavi edilebilir. Bununla birlikte tiroid veya hipofiz bezinden kaynaklanan durumlarda farkı ilaç tedavileri uygulanabilir.