Rolinoz Tablet Ne İşe Yarar

Rolinoz Tablet Ne İşe Yarar

4 Temmuz 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Rolinoz 10 Mg Film Tablet etken madde olarak setirizin hidroklorür içerir. Bu maddenin vücuttaki temel etkisi histamini baskılamasıdır. Histamin ise vücutta alerjik reaksiyonlardan sorumlu temel maddedir. Buradan da anlaşılacağı üzere Rolinoz Film Tabletin en temel kullanım alanı nedeni bilinmeyen alerjik reaksiyonları baskılamaktır. Bunların başında:

 • Kurdeşen(deride kızarıklık ve döküntü)
 • Deride kızarıklık, döküntü, kaşıntı, şişlik
 • Alerjik nezle
 • Burun, boğaz ve göz yaşı akıntısı
 • Alerjiye bağlı hapşırık, rahatsızlık hissi, burun akıntısı gibi şikayetlerdir.

Rolinoz Film Tablet daha hafif alerjik reaksiyonlar için ve kısa süreli tedavi için kullanılır. Uzun süreli ve ciddi alerjik reaksiyonlarda çok etkili olmayacaktır. Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesinde etkili rahatlama sağlayacaktır.

Rolinoz nadiren ciddi yan etki gösterir. Eğer karın ağrısı, nefes almada güçlük, deri lezyonlarında artma ve kaşıntı, boğazda şişlik gibi belirtiler görülürse derhal doktorunuza başvurunuz. Ciddi olmayan yan etkilerinden uyuklama hali, halsizlik, sersemlik, ağız kuruluğu  en sık görülenleridir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz.

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Setirizin hidroklorür’dür. ROLINOZ 10 mg Film Tablet, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. ROLINOZ, kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır.  Kullanımı, 6 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

ROLINOZ 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROLINOZ, kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa; ROLINOZ‘u kullanmayınız.
 4. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, ROLINOZ test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce ROLINOZ‘u kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 5. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, ROLINOZ‘u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. ROLINOZ‘u,  bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 6. ROLINOZ‘un kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 8. ROLINOZ‘u 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROLINOZ 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı tercihen akşam yemeklerinde alınız.
 3. 6 yaş ve üstü çocuklarda ve erişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 kez yarım veya 1 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı ,nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde ,dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama hali, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit, nezle, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ROLINOZ 10 mg Film Tablet

 

İLACINIZI MUHAKKAK DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.