Reflüye Ne İyi Gelir

Reflüye Ne İyi Gelir

29 Aralık 2016 0 Yazar: A.Ayazz

Reflü, çok sık görülen ve şiddetlendiği zaman da gerçekten hayat konforunu kaçıran bir hastalıktır. Reflünün temel mekanizması özefagus(yemek borusu) alt sfinkterlerinin(geçiş kapısı) fonksiyon kaybıdır. Midemiz yediğimiz besinleri sindirebilmek için sürekli asit salgılamakla vazifelendirilmiştir. Yani mide muhteviyatı gayet asidiktir. Ancak midenin üst ve alt başında sfinkter dediğimiz kapılar mevcuttur ve bu kapılar asidik mide içeriğinin üstten yemek borusuna veya alttan ince bağırsağa kontrolsüzce kaçmasını engeller ve böylelikle aside dayanıklı yaratılan midenin içeriği aside dayanıksız olan yemek borusu ve ince bağırsağa kaçmamış olur.
Tıp dilinde gastroözofagial reflü olarak tesmiye olunan bu hastalık, midenin asitli muhteviyatının yemek borusuna kaçasına bağlı olarak gerçekleşen patolojik bir durumdur. En önemli sebebi yanlış beslenme ve yaşam tarzıdır. Toplumumuzda sık karşılaşılan reflünün oluşmasına sebep olan ve çok sık yapılan yanlışlardan biri, yemekten hemen sonra yatmaktır. Bilhassa sırt üstü yatıldığında yemeklerin geçmesi için açılan alt yemek borusu kapısından mide asidi ters akımla yemek borusuna akacak ve oraya hasar verecektir. Bir müddet sonra da bu sürekli bir hale gelecektir. Nitekim reflü tedavisinde de en önemli faktör yaşam tarzı değişikliğidir.
Göğüse doğru yanma hissi, yemek yedikten hemen sonra yanmanın artması, gece harici yatmalarda yanmanın artması reflünün tipik belirtisidir. Eğer reflü tedavi edilmez ve kronik bir hal alırsa daha tehlikeli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Barrett özefagusu bunlardan biridir.
Reflü tedavisinde en önemli nokta yaşam tarzını değiştirmektir. Bilhassa gece yatmadan en az 4 saat önce yemek asla yenmemelidir. Bir şeyler yedikten sonra 2 saat içinde de yine yatılmaması önemlidir. Bununla birlikte özellikle reflünün atak yaptığı zamanlarda asitli yiyeceklerden, sigaradan ve stresten uzak durulmalıdır. Uzun vadede daha hareketli, hafif sporun yapıldığı, stresten ve sigaran uzak bir hayat reflü tedavisinin omurgasını oluşturur. Bununla birlikte reflünün şiddetine göre bir müddet proton pompa inhibitörü için kullanılan ilaçlar tercih edilebilir. Çok nadiren, özellikle reflüye başka organik bozuklukların(herni gibi) eşlik ettiği durumlarda cerrahiye başvurulabilir.
Eğer reflü şikâyetiniz varsa GECİKMEDEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler de oldukça faydalı olacaktır.

Aşağıdaki yazımızdan reflü hakkında daha farklı bilgilere ulaşabilirsiniz:

http://www.ilacsor.com/gastroozfageal-reflu-hastaligi/