Prostat Kanseri Nedir

Prostat kanseri Erkeklerde en çok teşhis edilen habis tümör türüdür. Bu oranın akciğer kanserinden bile fazla olduğu Son yıllarda ortaya konulmuştur. Prostat kanseri genelde yaşlı erkek hastalığıdır. Prostat kanseri tanısı konulduğunda hastaların yüzde 90 dan fazlası 60 yaşının üstündedir. Erken teşhisin artmasıyla 60 yaş civarı erkeklerde görülme sıklığı artmaktadır.

Prostat kanseri belirtileri

Tipik bir belirti olmaması sebebiyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir. Ancak; sık, güç ve ağrılı idrar yapma, idrarın damla damla yapılması ,idrarda kan ve iltihap olması gibi belirtiler prostat kanserinin habercisi olabilmektedir. Bütün kanserler arasında yaşla birlikte hızlı artış gösteren kanser tipidir.

50 yaş ve üzeri erkekler mutlaka düzenli kontrol olması gerekmektedir.

Prostat kanserinin sebepleri nelerdir?

Prostat kanseri oluşumuna sebep olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

-Sigara

-ultraviyole güneş ışınları

-radyoaktif ışınlar

-bazı kimyasal ışınlar

-bazı kimyasal maddelere maruziyet

-bol yağlı, çok kalorili ve vitamin yönünden zayıf beslenme

Prostat kanseri tanısı nasıl konur ?

Prostat kanseri tanısı ultrasonu kılavuzluğunda yapılan prostat biyopsisi ile konur. Biyopsi iğnesi ile alınan parçaların patolojik değerlendirilmesi sonucunda kesin tanı konur.

Prostat kanseri tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

1) Ameliyat:  Prostat kanserinde uygulanan cerrahi tedavi radikal prostatektomi dir. Açık laparoskopik ve robotik yöntemler uygulanabilir. Kullanılan aletler ve insizyon büyüklüğü değişiklik göstermesine ragmen, yapılan işlem her üç teknikte de aynıdır. Prostat kapsülü ile beraber çıkarılırken, ejakülat salgısının büyük bir kısmını sağlayan veziküla seminalis de çıkartılır. Gerekli vakalarda pelvik damarlar bölgesindeki lenf bezleri çıkartılır.

  1. a) Açık Radikal prostatektomi
  2. b) Laparoskopik Radikal prostatektomi
  3. c) robotik cerrahi ile Radikal prostatektomi

2) Radyoterapi

3 Brakiterapi

4) HİFU

5) İlaçta hormon blokajı

6) kemoterapi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir