Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat Kanseri Belirtileri

20 Nisan 2017 0 Yazar: A.Ayazz

PROSTAT Kanseri NEDİR?

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Kalın barsağın son kısminin önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Sağlıklı prostat bezi gençlerde yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri zamanla prostatı terk edip başta kemikler olmak üzere başka organlara yayılabilir. Erkeklerde ileri yaşlarda görülen en sık kanser türlerindendir.

NEDENLERİ

Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Yaş ilerledikçe risk artar. Birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski daha yüksektir. Beslenme alışkanlıklar (doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir bir diyet) prostat kanseri riskini arttırabilir.

BELİRTİLERİ

Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe aşağıdaki bazı şikâyetlere yol açabilir:

  • Sık idrara çıkma
  • Gece idrara kalkma
  • Kesik kesik idrar yapma
  • Zor idrar yapma
  • Ağrılı idrar yapma
  • Kanlı idrar
  • Kanlı meni

Bu şikâyetlerinizin olması prostat kanseri olduğunuzu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan birisi varsa, lütfen onkolog hekiminize başvurun.

Tedavi

Prostat kanseri erken tan konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Aktif izlem, prostatın tamamen ameliyatla çıkarılması veya tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya kemoterapi diğer evreler de gerekli görülebilir Yüksek riskli hastalarda erken tedavi hayat kurtarıcıdır.

KORUNMA

Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları prostat kanseri riskini azaltabilir Bunun yanında birinci derece akrabalarınız arasında prostat kanseri görülen varsa siz de risk altındasınız. 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olun!