Pencold Film Tablet Endikasyonları

Pencold Film Tablet Endikasyonları

1 Ocak 2018 0 Yazar: A.Ayazz

Pencold Film Tablet, içerisinde İbuprofen maddesi içeren bir non Steroid anti iflamatuar ilaçtır. İçerdiği madde vücutta anti inflamatuar bir rol oynayarak ağrı, ateş ve iltihap üçlüsünün azaltılmasında etkilidir. Pencold ilacın en yaygın kullanım alanı grip ve soğuk algınlığının semptomatik tedavisidir. Grip ve soğuk algınlığındaki ateşi, ağrıyı, genel vücut kırgınlığının, belki biraz da akıntıyı keser ve kişinin rahatlamasını sağlar. Bunun haricinde pencold tablet sinüzit, boğaz iltihabı gibi hastalıkların semptomatik tedavisinde de kullanılır ve özellikle buralardaki iltihaplanmayı, baş ağrısını azaltır. Yani genel olarak Pencold Film Tablet ne için kullanılır dediğimizde ; “grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesinde kullanılır şeklinde özetleyebiliriz.”

Pencold Film Tabletin diğer NSAİD(aspirin, parasetamol gibi) ilaçlara karşı en önemli artısı tamamen sentetik olması ve bu sebeple vücutta alerjik reaksiyonlara daha az sebebiyet vermesidir. Bununla birlikte eğer NSAİD grubundan herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa dikkatli olunuz. Özellikle böbrek fonksiyonlarınızda bir bozukluk varsa muhakkak doktorunuza danışınız. Bununla birlikte ilacı kullandıktan sonra herhangi bir idrar değişikliği(azalma , çoğalma, rengi vs) olursa hemen bir doktora başvurunuz.

Pencold tablet 12 yaş altında kullanılmamalıdır. Ardışık olarak da 7 günden daha uzun süreyle kullanılmamalıdır.

İLACINIZI MUHAKKAK DOKTOR KONTORLÜNDE KULLANINIZ.

Daha detaylı bilgi için prospektüsü okuyunuz:

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Endikasyon Bilgisi :

PENCOLD 200 mg/30 mg Film Tablet‘ in, etken maddesi İbuprofen (200 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (30 mg)’ dür. İbuprofen, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Psödoefedrin hidroklorür ise  burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar.  PENCOLD, grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının  kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

PENCOLD 200 mg/30 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. PENCOLD, grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesinde kullanılır.
  3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  depresyon veya duygu durum bozukluğu tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  4. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa ya da böbrek üstü bezi tömörü veya bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  5. • Çocuklarda 5, yetişkinlerde 7 ardışık günden daha uzun süre  kullanılmamalıdır.
  6. …… devamı için dosyayı indiriniz: