Obezitede Cerrahi Tedavi

Obezitede Cerrahi Tedavi

8 Temmuz 2015 0 Yazar: A.Ayazz

AŞIRI ŞİŞMANLIK

Şişmanlık, değişsen yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle günümüzde ciddi toplumsal sağlık sorunu olma yönünde tehdit oluşturmaktadır. Bu tablonun esas ve en büyük nedeni maalesef maalesef aşırı besi-kalori alımıdır. Çocuklarımızın “fast-food” olarak adlandırılan yağlı, bol kalorili beslenme geleceğimiz için kaygı oluşturmaktadır. Özellikle genç yaş grubunda daha belirgin olan yanlış beslenme biçimleri neticesinde toplumda aşırı kiloluluk oranı %45’in üzerinde bildirilmektedir.

Kilo vermeye yönelik çeşitli profesyonel programlar, düşük kalorili diyetler ve fiziksel aktivite arttırıcı ile birlikte davranış değiştirme teknikleri uygularlar.

Kilo kaybı sağlamaya yönelik kullanılan kullanılan ilaçların morbid obeziteyi tedavi edecek uzun vadeli tıbbi tedavide önemli bir rolü bulunmamaktadır. İştah azaltan ilaçlar kilo vermeye yardımcı olabilir. Şişmanlık nedeniyle cerrahi olmayan yöntemlerle kilo verme programlarına katılan hastaların birçoğunun, verdikleri kiloları beş yıl içerisinde tekrar aldıkları görülmüştür.

Cerrahi tedavi: Yaklaşık 50 yıldır kilo kaybını sağlayan çeşitli ameliyat uygulanmaktadır. Obeziteye yönelik detaylı incelemeler sonucu verilen tedaviler ve diyet yöntemleri yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi girişim gerebilir. Cerrahi yöntemler laparoskopik(kapalı) ve açık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
obezite cerrahi tedavisi

                Laparoskopik obezite cerrahisinin avantajları nelerdir ?

1) Daha az ağrı ve hastanede kalış süresinin kısalması

2) Günlük hayatına daha çabuk geri dönme

3) Kozmetik açıdan daha iyi görünüm

Laparoskopik obezite cerrahisi hangi hastalar için uygundur?

Obezite cerrahisi için hastaların neye göre seçildiğini açıklayan aşağıdaki kılavuz ilkeler Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yayınlanmıştır: Hasta, morbid obeziteye yol açan bilinen hiçbir metabolik (gıdanın kimyasal olarak parçalanmasıyla enerjiye dönüşmesi) ya da endokrin (hormonal) nedene sahip olmamalıdır. Hastanın, kilo verme sonucunda fayda sağlayacağı objektif olarak ölçülebilen şikâyetleri olmalıdır (fiziksel, psikolojik, sosyal ya da ekonomik). Bunlar hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, solunum problemleri olabilir. Hastanın, daha önceden kilo kaybetmek için diyet ve ilaç tedavisi görmüş ve bu tedaviden sonuç alamamış olması gerekir.