Myrey Burun Spreyi Ne İçin Kullanılır?

Myrey Burun Spreyi kortikosteroid grubundan bir ilaçtır. Yanlış anlaşılmasın sporcuların suiistimal ettiği vücudu beslemek için kullanılan anabolik steroidlerden değildir. Kortikosteroidler  alerji ve iltihaplanmayı(inflamasyonu) hangi aşamada olursa olsun baskılayan bir ilaçtır. Buradan da anlaşılacağı üzere Myrey Burun Spreyi’nin en yaygın endikasyonları alerjik reaksiyonlardır. Bunların başında da saman nezlesi, alerjik nezle, sürekli devam eden burun iltihabı, mevsimsel nezlenin önlenmesi ve bazı iyi huylu burun kitleleri için de kullanılır. Ancak Myrey Burun Spreyi kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır:

1) Myrey Burun Spreyi kortikosteroid grubu bir anti inflamatuar olduğundan dolayı etkisinin ortaya çıkması 2 gün ile 10 gün arası değişebilir.

2) Bütün kortikosteroid grubu ilaçlar gibi bu sprey de özellikle çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. Bütün metabolizmayı etkileyen istenmeyen etkileri ortaya çıkabilir. Ancak bu istenmeyen etkilerin çoğu uzun süreli kullanımda ortaya çıkar. Haliyle Myrey Burun Spreyini özellikle alerjik nezlenin ortaya çıkma döneminden hemen önce veya başında; burun iltihaplanması ve tıkanıklığının akut(ani) ataklarından kullanmak daha isabetli olacaktır.

İlacın bölgesel yan etkisinden ziyade sistemik dolaşıma katılan dozu fazla olduğunda sistemik yan etkisinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Kortikosteroidler bağışıklık sistemini baskılar ve vücudu hastalıklara daha açık bir hale getirir. Bunu yanında vücudun kaslarında yıkım yönünde bir etkisi olmakla beraber yüz ve kalçada anormal yağlanmaya sebep olabilir. Ancak bunlar yoğun ve uzun süreli kullanım sonucu ortaya çıkacaktır. EN Önemli Yan Etkisi; eğer vücudunuza daha önceden verem, uçuk gibi fırsatçı mikroplar girdiyse bunların hastalık yapma olasılığı önemli oranda artacaktır.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz:

 

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Mometazon furoat’tır. MYREY Burun Spreyi, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların salınımını engelleyen bir ilaçtır. 2-11 yaş üzeri çocuklarda mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle belirtilerinin tedavisinde; 12 yaş ve üzeri ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) belirtilerinden korunmak amacıyla ve 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin, tıkanıklık ve koku duyusu kaybı dahil belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

MYREY Burun Spreyi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MYREY, 2-11 yaş üzeri çocuklarda mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle belirtilerinin tedavisinde; 12 yaş ve üzeri ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) belirtilerinden korunmak amacıyla ve 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin, tıkanıklık ve koku duyusu kaybı dahil ilgili belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirdiyseniz ya da burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyon varsa ya da gözlerde uçuk virüsü veya göz tansiyonu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; MYREY‘ i kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. MYREY‘ i kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Kullanımı vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınınız.
 6. Gözünüze kaçmasından sakınınız. Eğer kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Tedaviniz sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 9. MYREY‘ i 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MYREY Burun Spreyi’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce ilaç şişesini hafifçe çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde  doktorunuza başvurunuz. Bunlar çok seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mometazon furoat
İlaç Marka İsmi:  MYREY Burun Spreyi

İLACINIZI MUHAKKAK DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir