Metabolik Sendrom Ne Demektir

Metabolik Sendrom Ne Demektir

14 Mart 2017 1 Yazar: A.Ayazz

Metabolik Sendrom, insanın sağlıklı birey için belirlenen kriterlerin dışında olması durumudur. Metabolik sendrom tanımına uyan kişi hasta olmayabilir ama birçok hastalık bakımından risk grubundadır ve hayat kalitesi düşmüştür.
Metabolik sendrom tanımı için kullanılan kriterler şunlardır:
Açlık kan şekeri 100 ün üstünde olması
Bel çevresi –> erkek 94 cm nin üstünde
kadın 80 cm nin üstünde olması
High densiti lipid(hdl)(iyi kolesterol) –> erkek için 50 nin altında
kadın için 40 ‘ın altında olması
Obesite durumu
Kan basıncı (tansiyon) 85(küçük tansiyon) / 135 (büyük tansiyon) ve üstünde olması
Eğer yukarıdaki kriterlerin 3 veya daha fazlası sizde mevcut ise metabolik sendrom tehdidindesiniz demektir ve hızlı bir şekilde yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz.
Metabolik sendrom durumu kendi başına bir hastalık değildir. Ama çoğu zaman ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bununla birlikte metabolik sendromda en fazla dikkat edilmesi gereken şey , metabolik sendrom durumunun ateroskleroz(damar yağlanması), diabetes mellitus(şeker hastalığı), kalp krizi, beyin kanaması gibi ciddi ve ölümcül hastalıklar için çok önemli bir risk faktörü olmasıdır. Bu ciddi hastalıkların yanında metabolik sendrom durumu kendisi hayat kalitesini düşüren bir olgudur. Bu durumdaki kişinin fiziksel faaliyetleri kısıtlanmış, büyüklü küçüklü birçok biyolojik fonksiyonda verimi düşmüştür.
Yukarıda sıralanan kriterlerin hemen hepsi yaşam tarzı değişikliği ve gerektiğinde medikal tedavi ile kontrol altına alınabilen ve normal sınırlara dönebilen durumlardır. Dolayısıyla böyle bir tabloyla karşılaşan kişilerin derhal bir uzmana başvurması hayati önem taşımaktadır.
Unutmayın; Hayat kainattaki en kıymetli varlıktır. Onu korumak en temel vazifemizdir.