Menisküs Yırtığı ve Tedavisi

Menisküs Yırtığı ve Tedavisi

16 Mayıs 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Menisküs, diz eklemlerimizde eklemlerimizin alt kemiği(kaval kemiği) üzerine yapıştırılmış iki adet yumuşak yapıya verilen isimdir. Menisküslerin temel görevi diz ekleminin hareketleri esnasında iki kemiğin birbirine sürtmesini ve aşınmasını engellemek, eklem hareketlerinin yumuşak ve sürtünmesiz bir yüzey üzerinde gerçekleşmesini sağlamaktır. Aynı zamanda menisküsler yürüme, koşma, zıplama ve ayakta durma gibi durumlarda yani vücut ağırlığının ekleme bindiği zamanlarda adeta bir amortisör görevi yapmakta ve kemiklere sert yük binmesini önlemektedir. Bütün bunlar göz önünde bulunduğunda menisküsler eklem hareketlerimizi sorunsuzca yapabilmek ve dahi eklem sağlığımız açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Menisküsler;

  • ilerleyen yaş(genelde 50 yaş üzeri görülür),
  • sürekli yürümek veya ayakta durmak zorunda kalınan şartlar,
  • yürüme ve koşmaya bağlı sporlar,
  • sağlıksız ayakkabılar,
  • mineral dengesi uygun olmayan sular gibi bazı sebeplerden dolayı aşınabilir ve yırtılabilir.

Genelde başlarda çok rahatsız edici olmayan bu durum eğer hiçbir önlem alınmazsa çoğunlukla eklemin fonksiyonunu büyük oranda yitirmesine kadar giden klinik bir tablo ortaya çıkarır. Ağrı mekanik tipte bir ağrıdır. Yani sabahları genelde rahatlanmış hissedilir ama gün içinde eklem kullanıldıkça ağrı belirginleşir ve gün sonuna doğru ciddi rahatsızlık oluşturur.

Menisküs Rahatsızlıkları Nelerdir?

Dizde rahatsızlık söz konusu olduğunda ve bu rahatsızlıktan dolayı doktora gitme ihtiyacı hissedildiğinde genelde menisküste yırtık mevcuttur. Bununla birlikte çok erken dönemde doktora gidildiğinde yırtık olmadan menisküslerin yıprandığı dönemde yakalamak mümkündür ancak bu durum nadirdir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığı kendini en fazla ağrıyla gösterir. Özellikle günün sonuna doğru, diz bükme hareketlerinde belirgin ağrı oluşur. Ağrının tipik özellikleri teşhis için önemlidir zira menisküs ağrısı mekanik tipte bir ağrıdır. Yani istirahatle geçer, egzersiz veya ayakta iş görmekle artar. Sabahları ağrı az duyumsanır ve duyumsanmaz. NSAİD tipte ağrı kesicilere cevabı çok iyi değildir. Özellikle aspirin ve diğer anti inflamatuar ilaçlar çok rahatlama sağlamayacaktır. Bununla beraber diz bükme hareketlerinde kısıtlılık ve acı/ağrı menisküs yırtığının tipik bulgularındandır.

Menisküs yırtığı çok büyük ise yani menisküsler tamamen bozulmuşsa diziniz kilitlenir ve bir müddet hareket ettirmeniz mümkün olmaz.

Menisküs Yırtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menisküs yırtığınızın teşhisinde basit bir diz emarı yeterli olacaktır. Tedavi için yırtığın boyutu ve konumu çok önemlidir, bu yüzden belirtiler ortaya çıktığında yırtık büyümeden doktora çıkmak tedavinin kolaylığı açısından önemlidir. Eğer doktorunuz cerrahi bir müdahaleyi gerek görmezse, bazı eklem kaslarını güçlendirici egzersizler ve yoğun günler için ağrı kesici genelde yeterli olacaktır. Özellikle bacak kaslarınızı güçlendiren egzersizler küçük menisküs yırtıklarında oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır ve cerrahi bir girişime gerek kalmamaktadır.

 Menisküs Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Menisküs aşınması veya yırtığı eğer ciddi sorun olacak boyutlara ulaşmışsa cerrahi müdahale gerekir. Menisküs ameliyatı sosyal sigorta kurumu tarafından karşılanmaktadır. Menisküs ameliyatının nasıl yapılacağı menisküs yırtığının boyutuna ve lokalizasyonuna göre değişir. Buna doktorunuz detaylı bir emar sonrası karar verecektir. Özellikle gelişen teknoloji ile menisküs ameliyatı lapraskopik bir şekilde yapılabilmektedir. Menisküs ameliyatında menisküsünüz tamamen alınabilir veya yırtığın yerine ve şekline göre dikilebilir. Menisküs yırtığı dikilmesi beceri gerektiren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası genelde aynı gün veya ertesi gün taburcu olunur.

Menisküs Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Normal Hayata Dönerim?

Menisküs ameliyatı genelde az ağrılı ve hasta açısından kolay bir ameliyattır. Ameliyattan sonra en fazla şikayet eklemde şişlik oluşmasıdır. Ameliyat sonrası ilaç ve kremlerin düzenli kullanılması ve en az 3-4 hafta istirahat iyileşme süreci için kritik bir şekilde yararlıdır. Dizin tamamen iyileşmesi 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ameliyat sonrası fizyoterapist tarafından düzenlenecek egzersizler hayat kalitenizi arttıracaktır.

Daha detaylı bilgi ve sorularınız için hayatritmi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Şifalar dileğiyle …