Lasix 40 mg Tablet Ne İçin Kullanılır?

Lasix 40 mg Tablet Ne İçin Kullanılır?

18 Ağustos 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Lasix tablet kıvrım diüretikleri grubundan bir ilaçtır. Etkisi idrar atılımını arttırmaktır. Halk arasında idrar söktürücü olarak bilinir.

Lasix tabletin etken maddesi furosemiddir. Bu madde diüretik grubu ilaçların en etkili ve en hızlı etki edenidir. İlaç alınmaya başladığı andan itibaren idrar miktarında belirgin bir artış sağlar. Etkisi akuttur, yani çabuk etki sağlar.

Lasix ilacın etken maddesi olan furosemid böbrek tübüllerinin kıvrım kısmına etki eder. Oradaki iyon ve suların emilmesini engelleyerek atılan idrar miktarını arttırır. Etkisi güçlüdür, hızlıdır, geçicidir.

Lasix tabletin en sık kullanıldığı endikasyonları kalp yetmezliğine bağlı akciğer ve vücut ödemi, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon,kronik veya akut böbrek fonksiyonlarının kaybına bağlı vücutta sıvı birikmesi, aşırı hidrasyon, karaciğer yetmezliğine bağlı assit gibi durumlardır.

Lasix ,kullanımı esnasında vücuttaki sıvı ve elektrolit(sodyum, potasyum gibi) dengesini oldukça değiştiren , bazı ilaçlarla (sulfonamid grubu antibiyotik ve dijitaller olarak adlandırılan kalp ilaçları gibi) ciddi etkileşimi olabilen, nadir de olsa ciddi yan etkiler gösterebilen bir ilaçtır. Bu yüzden kullanımı esnasında idrar çıkışı ve kandaki değerler takip edilmelidir.

İLACINIZI KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

Daha detaylı bilgi için prospektüsü okuyunuz .

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ için yandaki mavi yazıya tıklayınız: Lasix 40 mg tablet prospektüs