Kadınlarda Sık Görülen Hastalıklar

Kadınlarda Sık Görülen Hastalıklar

19 Mart 2014 0 Yazar: A.Ayazz
Erkek ve kadınlar biyolojik olarak tamamen farklıdırlar. Yaratılışlarındaki zayıf ve güçlü yönleri tamamen farklı olduğundan, karşılaştıkları hastalıklar da gayet farklı bir dağılım gösterir. Özellikle bazı hastalıklar var ki kadınlarda çok daha sık ortaya çıkmakta. İşte aşağıdaki hastalıklar için bayanlar daha fazla dikkatli olmak zorundalar.
 

Op. Dr. Fuat Demir, erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlemlenen hastalıkları şöyle sıraladı:

Meme kanseri: Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türü meme kanseridir. Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. Meme kanseri oranı 20’li yaşlarda çok düşüktür; kademeli olarak artar; 45-50 yaş arasında sabit bir oranda görülür; 50 yaşından sonra ciddi bir şekilde artış gösterir. Günümüzde oldukça sık rastladığımız meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir.

İdrar kaçırma: 35 yaşın üzerindeki her 5 kadından birinde idrar kaçırma gözlemlenir. Kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyerek, kişiyi eve bağımlı bir hale getiren rahatsızlık; genellikle öksürme, hapşırma, gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkar. İdrar kaçırma tedavileri; cerrahi olmayan tedaviler ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılır. Doğru tedaviyi seçmek için öncelikle idrar kaçmasına yol açan hastalığı doğru tespit etmek gerekir. Çok basit bir idrar yolu enfeksiyonunun ilaçla tedavisi, idrar kaçmasını tedavi edebilir. Her hastaya ameliyat gibi bir uygulamanın idrar kaçırma tedavisinde yeri yoktur.

Kansızlık (Anemi) : Kandaki hemoglobin değerinin azalmasından kaynaklanan anemi, kadınlarda genellikle demir eksikliğine bağlı olarak oluşur. Yetersiz demir alınması; normal beslenme sırasında gıdalar yoluyla alınan demirin yetersizliğinde görülür. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük toplumlarda, beslenme alışkanlıkları yanlış olan insanlarda daha sık görülmektedir. Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çalışma kapasitesinde azalma, sık hastalanma, iştahsızlık, bulantı, üşüme ve konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler gösterir. Kansızlık tedavisinde, uygun demir ilaçlarının hekiminiziniz önerdiği doz ve sürede kullanılması yeterlidir.

Kemik erimesi (Osteoporoz) : Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen osteoporoz, en yalın tarifiyle kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Kemik yoğunluğunun azalması sonucunda kemik yapısı bozulur ve kırılganlık artar. Kırıklar ve sonucunda ortaya çıkan yatağa bağımlılık yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olur. Osteoporoz genellikle 45 yaşından sonra görülmeye başlar ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Modern çağın hastalıkları arasında yer alan osteroporozun en önemli nedeni; menopozdur.

Kadınlarda, zayıf ve ince yapılı olanlarda, yaşlılarda, ailesinde osteoporoz olanlarda, yeme davranış bozukluğu olanlarda(Anoreksiya), kalsiyumdan bakımından eksik olarak beslenenlerde, hareketsiz yaşam sürenlerde ve sigara içenlerde osteoporoz görülme olasılığı daha fazladır. Osteoporoz başlangıcında hastada genellikle hiçbir şikayet olmaz. Ancak hastalık ilerledikçe kemik dokusunun direnci geri dönüşü olmayacak bir şekilde azalır ve kemiklerde yaygın ağrılar ortaya çıkar. Osteoporozun ileri dönemlerdeki komplikasyonu ise fraktürler yani kemiklerdeki kırıklardır. Bu nedenle kişilerin 35 yaşından itibaren kalsiyum bakımından zengin beslenmeleri, düzenli hareket etmeleri, sigarayı bırakmaları, kahve tüketiminiz azaltmaları ve güneşten yeterince yararlanmaları gerekir.