İdrar Neden Kokar?

İdrar Neden Kokar?

20 Nisan 2014 0 Yazar: By.Kutlu

Bazen küçük ve önemsiz görülen şikayetler ciddi hastalıkların belirtisi olabildiği için, aslında her şikayetin sebepsiz ortaya çıkmadığını aklımıza getirmeli ve nedenleri konusunda araştırmaya girmeliyiz. Aksi durumda ciddiye almadığımız bu şikayetlerin neden olduğu hastalıklar ilerlemiş ve tedavisi zorlamış bir hal alabilir. İdrarda koku olması da böyle şikayetlerden bir tanesidir. Pek çoğumuz idrarda koku ile karşılaştığımız zaman bunun sebebini merak etmez ve zamanla geçer diye düşünürüz. Ancak uzmanlar öyle söylemiyor. İdrarda koku olmasının bakın ne gibi nedenleri bulunuyor.
nocanvas_urofili_idrar

İdrarda koku neden olur? İdrarda koku olmasının sebebi nedir?

Küçük belirtiler ciddi rahatsızlıkların habercisi olabiliyor. İdrarda kötü koku olmasının ve buna bağlı sebeplerin neler olduğunu sizler için derlediğimiz yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bakılan tam idrar tetkiki ve idrar kültürü idrar yolu enfeksiyonunu göstermiyorsa bu durumda akla kalıtsal(doğuştan) metabolik hastalıklar gelmelidir. Bu durumda özellikle anne, baba arasında akrabalık sorulmalı(akrabalık olmaması metabolik hastalık olmayacağını göstermez) Metabolik hastalıkların çoğu otosomal resesif geçtiği için; anne baba arasında akrabalık olması metabolik hastalık olma insidansını artırır.

Kalıtsal metabolik hastalıkların çeşitli sistemlere ait bir çok bulgusu olabilir. İdrarda değişik koku bunlardan sadece biridir. İdrarda değişik koku öyküsü olup idrar yolu enfeksiyonu tespit edilmezse( bazen idrar yolu enfeksiyonu eşlik edebilir, ancak idrar yolu enfeksiyonu tedavisinden sonra koku devam ediyorsa veya idrarın kokusu değişmiş olarak devam ediyorsa yine metabolik hastalıktan şüphelenmek gerekir.) metabolik hastalık açısından araştırma yapmak gerekir.

Kalıtsal metabolik hastalıktan şüphelenildiğinde önce her labaratuvarda yapılabilen basit tetkikler(idrar ve kandan), sonrasında birçok merkezde yapılabilen testler(kan ,idrar) yapılır. Kesin tanı ise sınırlı sayıda merkezde yapılabilen testlerle konulur.

Kalıtsal metabolik hastalıklar monogenik(tek gen bozukluğu mevcut) hastalıklardır. Bu hastalıkların çok büyük bir bölümü mendelyen kalıtım şekillerinden biri ile( otozomal resesif,otozomal dominant, x e bağlı resesif, x e bağlı dominan) anne ve / veya babadan çocuğa genetik olarak aktarılır. En çok otozomal resesif geçiş söz konusudur. Çocuklarda otozomal resesif hastalık çıkma riski, anne baba arasında akrabalık olması ile artar.

Kalıtsal metabolik hastalıklar çok nadir görülmelerine karşın, bir arada düşünüldüklerinde , önemli bir yekün oluştururlar.Bunların toplam görülme sıklığı % 1 dolaylarındadır.

Değişik İdrar kokusu veren metabolik hastalıklar:

FKÜ(Fenilketonüri) Küf,fare idrarı

Herediter tirozinemi Lahana

MSUD(Akçaağaç şurubu hastalığı) akcaağacı şurubu, yanmış şeker, çemen

İzovalerik asidemi terlemiş ayak

Glutarik asidemi tip 2 terlemiş ayak

Multipl karboksilaz eksikliği Kedi idrarı