HbA1c Neden Yükselir

HbA1c Neden Yükselir

15 Ağustos 2017 0 Yazar: A.Ayazz

HbA1c yani Hemoglobin A1c glikozillenmiş (şekerlenmiş) hemoglobin manasına gelmektedir.Basit bir ifadeyle (Açlık +Tokluk Kan Şekeri) anlamına gelmektedir. Diyabetle kuvvetli bir bağlantısı vardır.

Diyabet hastalarının teşhis edilmesinde ön tanılardan en kuvvetlisi olarak ön plana çıkmaktadır. Normalde hemoglobine belli bir düzeyde glikoz bağlanır. Fakat bazı durumlar da bu seviye artar. Bu durumlara hiperglisemi adı verilir. Ölçülen HbA1c değeri önceki 3 aylık glikoz değerlerinin ortalaması olarak karşımıza çıkmaktadır. %6 nın altındaki değerler normal olarak yorumlanmaktadır. %6-%6.4 arası diyabet öncüsü denmektedir. %6.5 den büyük değerlere ise diyabet tanısı koymak mümkündür. Fakat sadece HbA1c ye bakarak diyabet tanısı koymak mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda diğer değerlere de bakmak önemlidir.

Hemoglobin A1c yi Düşüren Besinler; 

Sarmısak, Tarçın , Çemen otu , Limon ,Soya fasülyesi, Maydanoz ,Karnabahar ,Greyfurt ve Portakal ,Lahana

Bu beslenmeye birlikte fazla kilolarınızdan muhakkak kurtulmalısınız. Verilen birkaç kilo bile HbA1c seviyesini ciddi oranda düşürecektir. Beslenmenin yanında muhakkak haftada 3-4 gün kendinizi yormadan en az yarım saatlik tempolu yürüyüş yapılması gerekir. Ayrıca normal olarak kullanılan şeker ilaçları da aksatılmadan kullanılmalıdır.

Dr. Hasan K.