Grip mi Soğuk Algınlığı mı?

Grip mi Soğuk Algınlığı mı?

10 Ocak 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Kış aylarının vazgeçilmez hastalığıdır grip ve nezle. Peki, aynı şeyler mi? Bir de soğuk algınlığı var tabi… Çoğumuz bu kavramları birbirinin yerine ve çoğu kez de yanlış bir şekilde kullanıyoruz. Ama asıl sorun bu hastalıkların gerek radikal gerekse semptomatik tedavilerinde farklı yolların tutulması gerektiği. Yani siz soğuk algınlığında yapmanız gereken bir şeyi gripte yaparsanız sonuçsuz hatta bazen istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden birbirine benzeyen ama belirti ve etkenlerinin farklı olduğu bu hastalıkları birbirinden ayırmak ve uygun tedaviyi uygulamak gayet önemli.

Öncelikle değineceğim konu, nezle ile ilgili; nezle bir hastalık olmaktan çok burun akıntısı ve tıkanıklığı, bununla beraber hapşırığın eşlik ettiği bir klinik tablo. Ve daha çok soğuk algınlığındaki tabloyu ifade etmek için kullanılır. Soğuk algınlığının sebebi Rhinovirüslerdir ve bu virüslerin bizi hastalandırası, onların burun ve burun boşluğuna yerleşmesi ile olur. Genelde hafif seyirli bir hastalıktır. Ateş ve vücut kırgınlığı görülmez. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık tipik belirtisidir. Antibiyotik kullanmanın zarardan başka hiçbir faydası yoktur(başka hastalık gelişmediği müddetçe). 7-8 günde Allah fıtri bir şekilde şifasını verecektir inşallah. Sadece özellikle çocuklarda farklı hastalıların gelişmesini tetikleyebileceğinden ( orta kulak iltihabı, sinüzit, grip, zatürre gibi) bu konuda dikkatli olunmalıdır. Tedavi olarak burun açıcı ilaç kullanılabileceği gibi, sık sık hava almak da iyi gelecektir.
Soğuk algınlığının aksine grip, daha çok alt solunum yollarımızı (bronşlarımız ve bronşitlerimiz, nadiren de akciğerlerimizi) tutan bir hastalıktır. Bu yüzden hem daha ağırdır, hem de daha tehlikelidir. Esasında gribin her sene farklı bir sürümü insanı hasta eder, bu yüzden de farklı bulgular ve farklı bir hastalanma takvimi karşımıza çıkabilir. Ama genel belirtiler aynıdır. Daha çok öksürükle birlikte ateş görülmesi beklenir. Kaslarda yorgunluk, ağrı, genel vücut kırgınlığı, dayak yemiş hissi gribi soğuk algınlığından ayıran en önemli belirtidir. Grip tedavisinde istirahat çok önemlidir. Aynı şekilde grip soğuk algınlığına nazaran çok daha sık farklı hastalıklara sebep olabilir. Pnömoni ve sinüzit gribin peşi sıra gelebilecek önemli komplikasyonlardır. Özellikle 7 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü yaşlılarda, bağışıklık sistemi güçsüz veya baskılanmış bir takım kişilerde grip tehlikeli seyredebilir. Farklı hastalıkların gelişmesini önlemek için antibiyotik tedavisine sık sık başvurulur. Bununla birlikte özellikle ağır seyreden gripte ağrı kesici ve ateş düşürücülere de ihtiyaç duyulabilir.

KARŞILAŞTIĞINIZ BELİRTİLER ÖNEMLİ BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR. BU YÜZDEN ÖZELLİKLE 2-3 GÜN BOYUNCA ŞİDDETLENEN SÖZ KONUSU BELİRTİLERDE MUHAKKAK DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

Şafi-i Hakiki yalnız Allah’tır.