Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır

Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır

23 Mayıs 2015 0 Yazar: A.Ayazz

Geniz Eti

Burun boşluğunun arkasında, yutağın üst kesiminde yer alan bağışıklık organlarından biridir. Doğumla birlikte büyümeye başlarlar. Erişkinde genellikle sorun yaratmayacak kadar küçülmüş olurlar.

Hayatın ilk 1,5 yılında geniz eti, bademcik ve boğazdaki bağışık sistemi organlarıyla birlikte, bağışıklık sisteminin gelişiminde rol alır. Daha sonraki yıllarda bağışıklık sisteminin bir elemanı gibi iş görürler.

Geniz eti hastalıkları, enfeksiyonlar sonucu gerekenden fazla büyümesiyle ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı, horlama, ağızdan nefes alma, gece terleme ve sık gelişen kulak enfeksiyonlarına neden olur. Burnu tıkalı büyüyen bir çocukta, yüz ce diş gelişimi bozukları meydana gelir. Sürekli burun tıkanıklığına neden olan geniz etinin tedavisi geniz eti ameliyatıdır.

geniz_eti

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında(uyutularak) yapılan bir ameliyattır. Ameliyat öncesi bazı tetkikler yapılacak ve anestezi doktoru veya çocuk doktoru uyutulmasında engel hastalığının olup olmadığını değerlendirecektir. Uyutulmasında engel bir durum varsa, bu durum düzelene kadar ameliyatı ertelenir.

Geniz eti ameliyatı genellikle kısa süren bir ameliyattır.

Ameliyatta hastanın geniz eti küret denilen bir aletle kazınarak çıkarılır.

Geniz eti ameliyatının en sık karşılaşılan riski: genel anestezi ve kanamadır. Anestezi doktorunun tetkik ve muayene değerlendirmesi ile genel anestezi riski minimuma inmektedir. Ameliyat sonrası bir kanamayla karşılaşılacak olunursa hasta tekrar ameliyata alınıp kanamasının durdurulması gerekecektir. Hasta ameliyat sonrası genellikle 7-8 saat kadar hastanede takip edilip taburcu edilir.

Ameliyat sonrası 3 gün süreyle sıvı veya yumuşak kıvamlı, soğuk ve ılık şeyler yedirilmelidir: su, meyve suyu(ekşi ve asitli olmamak kaydıyla), çorba(soğuk ve ılık), püre(mümkün olduğunca cıvık), muhallebi gibi…

Boğaz ağrısından dolayı yeterli sıvı alınmaması ateşin yükselmesine ve boğaz ağrısına neden olabilir.

Ameliyat sonrası kontrolünden sonra hastalar normal hayatına devam ederler. Kanama, ateş gibi beklenmedik bir durumda derhal doktorunuzla görüşmelisiniz.

Ameliyat sonrası hasta bir müddet daha horlayacak ve konuşması değişecektir. Bu beklenilen bir durumdur.

Sonuç

Burundan nefes alabilmek, gece rahat uyumak özellikle gelişim çağındaki bir çocuk için çok değerlidir. Geniz eti ameliyatı acil bir ameliyat değildir ancak sıkıntısı olan bir çocuğun ameliyatını da çok fazla geciktirmemek gerekir.