Gebelikte Egzersiz

Gebelikte Egzersiz

13 Eylül 2015 0 Yazar: A.Ayazz

UZMANLAR NORMAL DOĞUM VE GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNERİYOR

Gebelik boyunca her dönem için pilates egzersizleri birtakım değişiklikler ile yapılabilir. Hamilelikte bedenin güçlenmesi elastikiyetinin artması, kontrol edilebilir olması çok önemlidir.

Bu egzersiz tekniği ile doğuma hazırlanır ve doğum sonrası eski formunuza kısa zamanda dönebilirsiniz.

Pilatesin temel özelliği, kalça ve umut gökkuşağını stabilize etmesi, büyük mekaniğini düzgün kullanmayı sağlaması, dengeli solunum eğitimi ile kas yapmadan gücü arttırmaktır. Pilates, hareketler de kolaylık sağlamaya yönelik dengeli kas yapısı sağlar. Zihinsel hareket ve egzersiz ile zihinsel farkındalığı birleştirerek vücudu “içeriden dışarı” doğru çalıştırmaya yardımcı olur. Pilates programları ile eklemlerimiz sağlamlaşır, sırtını güçlenir, yanlış alışkanlıkların düzeltilmesini sağlayarak dengesini sağlar.

GEBELİKTE PİLATESİN FAYDALARI NELERDİR?

Pilates, kadın erkek ve her yaştan insan için ideal bir egzersiz sistemi olmakla beraber özellikle hamilelikte, hamileliğin ilk aylarından, son aylarında kadar kadını doğuma hazırlayan, güçlendiren, doğum sonrasında da tekrar eski formuna edilmesini sağlayan bir egzersiz sistemidir.

-Anne adayının hamilelik esenlik ve zindelik duygularını artırır ve özgüvenini besler,

-Hamilelik süresince oluşan fizyolojik psikolojik ve hormonal değişimler uyumu sağlar,

-Vücudun çok daha rahat bir doğum için hazır duruma ulaştırır,

-Hamilelik sürecinde daha dengeli kilo artışını destekler,

-Uyku kalitesini olumlu yönde etkiler,

-Hamilelik ertesi bedenin hızla toparlanabilmesi için sağlam, farklı bir temel oluşturur.

Hamilelik pilates egzersizlerine başlamak için lütfen doktorunuzun onayını alınız.

Hamileliğin dördüncü ayından itibaren uygulanacak egzersiz planı, gerek aşırı kilo alımını önlemesi, gerekse vücudu doğuma hazırlaması ve doğum sonrası toparlanma sürecini kolaylaştırması açısından fiziksel ve zihinsel ruhsal ve destekleyici ve güçlendirici nitelik taşır.