Endosetin İlaç Endikasyonları

Endosetin İlaç Endikasyonları

30 Haziran 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Endosetin Kapsül özellikle eklemlerin iltihaplı hastalıklarında kullanılan bir anti inflamatuar ağrı kesicidir. Non Steroid Anti İnflamatuar İlaçlar(NSAİD) grubundadır. Özellikle kronik iltihaplı hastalıkların akut ataklarında kullanılır. Endosetin Kapsülün en yaygın endikasyonları eklem zedelenmesi, eklem zedelenmesinden sonra gelişen kireçlenme, gut hastalığı, romatizma, omurganın ağrılı kemik hastalıklarında yaygınca kullanılır. Eklemlerdeki iltihaplanmayı ve kireçlenmeyi azaltmanın yanı sıra ek olarak gösterdiği ağrı kesici özellikten dolayı Endosetin Kapsül kısa süreli tedavilerde sıkça kullanılmaktadır. Endosetin Kapsül migren baş ağrısında ve romatoid artritte kullanıldığı gibi; yeni doğan çocukta görünen bir damar hastalığında(açık kalan patent duktus arteriozus u kapatma) , doğumu geciktirme gibi spesifik birkaç yerde de kullanılabilir.

Nadiren görülen yan etkileri, başın ön kısmında ağrı, depresyon, uyuşukluk ve uyku hali olabilir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilaç prospektüsü okuyunuz:

İlaç Prospektüsü

ENDOSETİN SR 75 mg Mikropellet Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  İndometazin’dir. ENDOSETİN SR 75 mg Mikropellet Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit(iltihabi eklem rahatsızlığı) ve ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma), kalça eklemi hastalığı belirti ve bulgularnın tedavisi ile akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi), adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ortopedik ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu oluşan şişlik ve ağrıların giderilmesinde kullanır.

ENDOSETİN SR 75 mg Mikropellet Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir.
  3. Yetişkin dozu, günde  75 ya da 150 mg dır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, hazımsızlık  iştahsızlık, sinirlilik, kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: İndometazin
İlaç Marka İsmi: ENDOSETİN SR 75 mg Mikropellet Kapsül

İLACINIZI MUTLAKA DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.