Eklem Kireçlenmesi Tedavisi Nasıldır

Eklem Kireçlenmesi Tedavisi Nasıldır

2 Ağustos 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Eklem Kireçlenmesi Nedir?

Eklem kireçlenmesi, tıptaki adıyla osteoartrit, son zamanlarda ön tanı sayısı oldukça artmış bir hastalıktır. Eklemin hareket özelliğini bozarak yürüme,koşma, eğilme/kalkma gibi en temel hareketlerin konforunu azaltan bu hastalık tedavisinin net olmaması sebebiyle sıkıntılı bir durumdur. Radikal olarak eklem kireçlenmesi tedavisinden bahsetmek çok mümkün olmadığından, eklem kireçlenmesini önlemek veya ilerlemesini durdurmak bu hastalığa temel yaklaşımını oluşturmaktadır.

Eklem Kireçlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Özellikle son zamanlarda bu şikayetin artmasını hastalığın oluşum aşamasını bize açıklar. Zira günümüz dünyasında artan obezite ve hareketsiz yaşam , eklem kaslarını güçsüzleştirmekte ve eklem kemiklerine binen yükü arttırmaktadır. Eklem kireçlenmesi için kronik olarak(obezite) veya ani bir şekilde(ekleme ters yük binmesi gibi travmalar) eklemde bir zedelenme meydana gelmesi gerekir. Eklemleri oluşturan kemiklerin kıkırdakları hasarlanır ve bu hasarlı dokuya karşı vücutta bir takım cevaplar meydana gelir. Özellikle eklem sıvısının bu cevap maddeleriyle akışkanlığını kaybetmesi ve hasarlanan kıkırdak tamir edilmeye çalışırken oluşan yeni ve düzensiz kemik/kıkırdak dokular eklemin hareket konforunu bozar.

Eklem kireçlenmesinin hastaya klinik yansıması şöyledir:

 -)özellikle sabahları belirgin olan eklem tutukluğu,

 -)eklem bükülüp açılırken duyulan sesler,

 -)gün içinde hareket ve iş ile doğru orantılı artan acı,

 -)gün be gün artan hareket kısıtlılığı şikayetlerin en sık görülenleridir.

Eklem kireçlenmesinin kesin tanısı röntgen ve ardından detaylı bir diz emarı ile konur. Dizde özellikle olağan dışı küçücük kemik yapılarının görülmesi, sinoviyal boşluğun yoğunluğunun değişmesi ve uyumlu klinik tablo tanı koydurur.

Eklem Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Kesin tedavisi net olarak ortaya konamaz. Aşırı ilerleyip bütün hareket kabiliyeti yok olursa cerrahi ile eklem değiştirilir ve yerine diz protezi koyulur ancak bu durum kireçlenme yaşayan yüzbinlerce hastadan birkaçında görülecek kadar nadirdir. Genelde ağrı kesici ve anti inflamatuar ilaçlar ve kremler ile diz rahatlatılır ve düzenli yapılacak egzersiz ile dizin eski hareket konforu sağlanmaya çalışılır. Düzenli egzersiz, yani diz eklemini saran kasları geliştirmek, diz kireçlenmesinin en önemli tedavisidir ve önemli rahatlama ve fonksiyon kazanımı sağlar. Diz eklemi kireçlenmesine çoğunlukla menisküs yırtığının da eşlik ettiğini düşünürsek egzersiz, kireçlenmeye bağlı eklem rahatsızlığının en iyi tedavisidir denilebilir. Egzersiz tedavisi fizyoterapist ile beraber ve onun rehberliğinde yapılırsa başarı oranı çok yüksektir. Eklem kireçlenmesi eğer erken evrede teşhis edilir ve yeni kemik oluşumları olmadan yakalanabilirse, inflamasyon önleyici ilaçlar (bknz. Dikloron gibi) ile tedavisi de mümkündür. YANİ BİR EKLEM PROBLEMİNDE –ki en yaygını kireçlenmedir- KESİN TANI NE KADAR ERKEN KONARSA TEDAVİ VE ESKİYE DÖNÜŞ O KADAR KOLAY VE İYİ OLMAKTADIR.

 

HAYATRİTMİ ailesi olarak tavsiyemiz; küçük gördüğünüz herhangi bir sağlık probleminizin –özellikle ortopedik alanda- uzun vadeli sonuçları olabileceğinden ve bazıları geri dönüşsüz hasar oluşturabileceğinden ve bunların birçoğu zamanında teşhisle kolayca tedavi olabilecek hastalıklar olduğundan herhangi bir semptomda önce aile hekiminize danışıp ardından hekiminizin tavsiye ettiği uzman doktora görüşmeniz çok önemlidir.