Duphalac Şurup Ne İçin Kullanılır

Duphalac Şurup Ne İçin Kullanılır

28 Temmuz 2018 1 Yazar: A.Ayazz

Duphalac Şurup, dışkı kıvamını yumuşatmak için kullanılan bir osmotik laksatif grubu ilaçtır. Etken maddesi olan laktüloz, bağırsaklarda emilemez ve yüksek osmotik etki oluşturur. Emilmeyen laktüloz bağırsak içine su çekilmesi ne sebep olur.Böylelikle sert olan dışkı kıvamı yumuşar ve daha sulu hale gelir.
Duphalac şurubun en sık kullanım yeri kabızlık durumudur. Bununla birlikte tıbbi nedenlerden dolayı(kolon ve anüs bölgesi ameliyatı gibi) dışkı kıvamının yumuşak olması istendiğinde de kullanılabilir.

Duphalac çözelti şeklindedir ve genelde sulandırılarak kullanılır. Toz şeklinde ise sulandırınız, şurup şeklinde ise direk kullanınız. Kullanım, uygun dozda günün aynı saatte yapılmalıdır.

Günlük Başlangıç Dozu ;; Günlük idame Dozu
Erişkinler ve ergenler 15 – 45 ml ;; 15 – 30 ml
Çocuklar (7-14 yaş arası) 15 ml ;; 10-15ml
Çocuklar (1-6 yaş arası) 5 – 10 ml ;; 5 – 10 ml
1 Yaşın altındaki bebeklerde 5 ml’ye kadar ;; 5 ml’ye kadar

Duphalac şurup çocuklarda da kullanılabilir. Hamilelerde ve emzirenlerde kullanımında da kanıtlanmış bir zararı yoktur, kullanılabilir( öncesinde doktorunuza danışınız). Hem yetişkinde hem çocuklarda kullanımı esnasında en fazla dikkat edilmesi gereken şey uygun dozda kullanmaktır. Duphalac şurup reçete edilen uygun dozda günün aynı saatlerinde alınmalıdır. Bununla birlikte diğer bütün laksatifler gibi Duphalac şurubun da 5 günden fazla kullanılması önerilmemektedir.

Dufalak şurubun en sık yan etkisi özellikle fazla doz kullanımında ishal yapmasıdır. Özellikle bebeklerde ciddi ishal durumunda vücudun su ve elektrolit dengesine dikkat edilmeli, aşırı su kaynbı önlenmelidir. Böyle bir durumda yeniden doz ayarlaması gerekmektedir. Bununla birlikte kullanım esnasında hafif karın ağrısı ve gaz gibi durumlar meydana getirebilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza muhakkak bildiriniz.

İlacınızı muhakkak Doktor kontrolünde kullanınız.

Yan etkileri ve kullanım şekli ve dozu ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki prospektüsü okuyunuz :

 

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ : Duphalac Şurup Prospektüsü