Diş Temizliğinde Önemli Noktalar

Diş Temizliğinde Önemli Noktalar

17 Aralık 2015 0 Yazar: A.Ayazz

Diş temizliği ile ilgili çok fazla öğüt ve birçok kaynak mevcut. Ama yine de bazı önemli hususlar maalesef çoğumuz tarafından bilinmiyor. Bu yazımızda gayet kısa olmakla beraber diş sağlımız için çok önemli olan bu noktalara değineceğiz.

1) KORUMAK HER ZAMAN TEDAVİ ETMEKTEN DAHA KOLAY VE DAHA İYİDİR.

2) Diş fırçalama zamanı genelde sabah ve gece yatmadan evvel olmak üzere iki olarak tanımlanır. Diş macunlarındaki bazı maddeler kemik dokusunu yumuşattığı için çok sık (genelde 3 kereden fazla) kullanılmamalı. Bununla birlikte, ağzımızdaki bakteriler besinle karşılaştıktan sonra maksimum düzeyde üreyeceğinden dolayı diş fırçalama yemek sonraları yapılırsa daha iyi bir temizlik sağlanabilir. Ama bu noktada esas olan şey, yemekten sonra ağzı temizlemeden bırakmamaktır. Yani günde iki olarak fırçalamaya devam etmekle beraber, yemeklerden sonra ağzı çalkalamak veya misvak kullanmak temizliği maksimuma çıkaracaktır.

3) Diş ipi çok kaba ve sert kullanılmadığı müddetçe dişlere zarar vermez, bilakis diş arasındaki bakterileri de temizleyerek tam iyi yapılmamış bir fırçalamayı tamamlar.

4) Diş fırçalama tarzı çok ama çok önemlidir. Dişin kesinlikle ulaşılmayan yeri kalmamalı, fırçanın diş aralarını ve dişin ön, alt ve arka yüzleri olmak üzere 3 yüzünü de azami bir şekilde temizlediğinden emin olunmalıdır. Özellikle dişlerin dipleri, genelde fırçanın zor ulaştığı yerlerdir. Bu yüzden buralar dikkatle fırçalanmalıdır. Fırçalamada ön ve sivri dişlerde yukarıdan aşağıya, yan(azı) dişlerimizde ise daha dairesel hareketler azami temizliği sağlayacaktır. Fırça kesinlikle düşey doğrultuda temizlemelidir. Unutmayın, dişin 3 yüzü vardır ve her bir yüzü çok iyi temizlenmelidir.

5) Diş dolguları, diş teli, diş protezleri bakteriler için adeta birer sığınaktır. Bunların çok iyi temizlenmesi gerekir.

6) Diş macunu dişte 3 dakikadan fazla tutulmamalıdır.

7) 6 ayda bir diş kontrolü çok önemlidir. Diş kaybetmenizi önler. Hiç olmazsa yılda bir kere muhakkak diş hekimine muayene olunmalıdır.

8) Diş sorunlarınızı ertelemek sorunu daha da kötüleştirmekten başka bir şey getirmez. Bir diş ve diş eti problemi yaşadığınızda en kısa zamanda bir diş doktoruna baş vurup tedavi olmanı en akıllıca hareket olacaktır.

9) Hiçbir şey orijinal dişin yerini tutamaz. Dişlerinize iyi bakın.