Dikloron

Dikloron

30 Temmuz 2018 0 Yazar: A.Ayazz

Tablet Dikloron, İğneyle Aynı Etkilere Sahip Midir?

Bazen ağrı ve acıların şiddeti o kadar fazladır ki, ağrı kesici hapların etki bile etmediği düşünülür. Oysa ki iltihabi durumlar, kireçlenme, kas ve iskelet sistemi ağrıları, spor ya da kaza nedeniyle gerçekleşen burkulma, ezilme, incinme, ameliyat sonrası ağrılar gibi durumlarda daha hızlı etki etmesi sayesinde tabletler yerine enjeksiyon yani iğne de tercih edilmektedir.
İlerleyen yaşa ve genetik faktörlere bağlı olarak kemiklerde kireçlenme, iltihaplı romatizma gibi ciddi eklem rahatsızlıklarında ağrılar arttıkça kişinin günlük yaşamını ciddi ölçüde olumsuz etkiler. Bu durumda doğrudan kasa verilerek birkaç dakika içerisinde etkisini göstermeye başlayan iğneler kurtarıcı niteliğindedir. Bu tür şikayetlerde ve ameliyat sonrası ağrı ve ateşi önlemek için Dikloron ampül sıklıkla kullanılmaktadır. Dikloron 75 mg’lık 4 ampül şeklinde satılmaktadır. Bunun yanında 10 ve 100 adetlik ambalajları da bulunmaktadır. İğnelerin kullanımı, tablet kullanımına göre daha risklidir çünkü doğrudan vücuda alınarak etkisini göstermeye başlar. Dolayısıyla tabletlerdeki gibi sindirilme sürecine sahip değildir. Bu nedenle iğne kullanımında çok hassas olunmalıdır.

Dikloron Ne İçin Kullanılır ?

Yüksek tansiyon, önceden geçirilmiş kalp kiriz, felç, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıkları Dikloron kullanımına sakınca yaratabilmektedir. Bunlar dışında aspirin gibi ilaçların kullanımından sonra astım atağı geçirmiş veya alerjik reaksiyon gözlemlediyseniz bu ilacın kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Doktorunuza bu tür rahatsızlıkları geçirdiğiniz ya da sahip olduğunuz şeklinde bilgilendirmeyi yapmaktan kaçınmamalısınız. Aksi durumda çok daha ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz.

Tablet Dikloron Nedir? İğneyle Aynı Etkilere Sahip Midir?

Bu soruların cevabı tabii ki evettir. İlacın iki çeşidi de aynı etken maddelerden oluşmaktadır, yalnızca etki süreleri ve kullanım şekilleri farklılık göstermektedir. İğnelerin etki etme süresi ve dozu haplardan farklı olduğu için genellikle çok uzun süre kullanım da gerektirmez. Ancak önceden kan ve dolaşım problemleri geçirilmişse, kullanım süresinin uzaması bu problemlerin yeniden oluşmasına yol açabilir. İlacın 18 yaşından küçükler, emzirme ve hamilelik dönemindekiler için kullanımının uygun olmadığı da bilinmelidir.
Deva ilaç firması tarafından üretilen Dikloron ampül yerine, aynı etkilere sahip olan muadil ürünler de kullanılabilir. Her biri 75 mg diklofenak sodyum çözeltisi içeren ve 4 ile 10 ampulluk ambalajlarda satılan muadil ilaçlar arasında GlaxoSmithKline, Abdi İbrahim, Biofarma, Vitalis, Novartis ve Tripharma gibi önde gelen birçok ilaç firmasının ürünleri yer almaktadır.

Muadil İlaçlardan Bazıları

Diclomec, Deflamat, Diklojik, Miyadren, Difenject, Dikles, Dicorab, Diclofix, Codefen, Volfenaks, Rodinac, Volteren, Voltaflam, Elfenor, Albaren, Rabedic, Rediclon şeklinde sıralanabilir.
Dikloron ampül olarak satılsa da, muadil ilaçları kapsül ya da jel olarak da karşınıza çıkabilir. İğne kullanmak istemezseniz, muadil ilaçlar arasından kapsül veya jel seçeneklerini de değerlendirebilir, aynı etkiyi belki biraz daha uzun sürede görebilirsiniz. Yine de öncelikli olarak doktorunuza danışmak ve muadil ürünü ilacın eczacıda olmaması halinde, son çare olarak tercih etmekte fayda var!