Damar Yağlanmasını Önlemek

Damar Yağlanmasını Önlemek

21 Haziran 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Damar yağlanması, tıp diliyle ateroskleroz, en yaygın ve ciddi damar hastalıklarından biridir. Sık görüldüğü yerler aort, koroner ve cerebral arterler gibi hayati damarlar olabildiği için doğurabileceği sıkıntılar da hayatidir. Kalp krizi, beyin kanaması, inme, pıhtı atması gibi ciddi sorunlara yol açabilen bu durum, bu sorunların yanı sıra çabuk yorulma, egzersize tahammül edememe, ciddi hipertansiyon gibi uzun süreli problemlere de neden olabilmektedir. Bu sebeple damar yağlanması özellikle erken evrede tespit edilip çözümüne gidilmelidir.

Damar yağlanmasının en önemli risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Büyük ve değiştirilemeyen risk faktörleri: erkek cinsiyette olma, ileri yaş, genetik anormallikler, ailede damar yağlanması olan birinin olması

Büyük ve değiştirilebilen risk faktörleri: Hiper lipidemi(yüksek kan yağ seviyesi), hiper tansiyon, sigara içimi, CRP(inflamasyon)(enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevap), diyabet

Küçük risk faktörleri: İnflamasyon, obezite, hareketsiz yaşam, stress, trombin, metabolik sendrom, alkol vs.

Yukarıda saydığımız risk faktörlerinden özellikle değiştirilebilen risk faktörlerini değiştirmek bu sıkıntılı durumun çıkması büyük ölçüde engelleyecektir.

Özellikle çok yağlı yiyeceklerden kaçınmak ve yağ olarak zeytinyağı tercih etmek, bunun yanında karbonhidrattan zengin besinlerden(ekmek, pirinç, bol şekerli tatlılar) kaçınmak hiper lipidemiyi önlemek için temel yaşam tarzı değişiklikleridir. Eğer gerekli ise doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.
Eğer hiper tansiyonunuz varsa kesinlikle bir doktor kontrolünde ilaç kullanarak tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

Sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalı ve enfeksiyon hastalıkları(grip gibi) vaktinde tedavi edilmelidir.

Diyabetiniz varsa kesinlikle ilaçları düzenli kullanmalı ve şekerinizi kontrol altında tutmalısınız.

Bunların yanında düzenli egzersiz ve stresten uzak yaşam da damar yağlanmasını önleyecektir.