CHRON Hastalığı Belirtileri Tedavisi

CHRON Hastalığı Belirtileri Tedavisi

1 Aralık 2014 0 Yazar: A.Ayazz

TANI: Chron hastalığı

BELİRTİ: Çok çeşitli belirtileri olmakla birlikte yaygın olarak; karın ağrısı, ishal(bazen kanlı), kilo kaybı, halsizlik, kansızlık, zaman zaman ateş,üşüme,titreme, bazen bulantı, bazen ağzıda yaralar, deride kızarıklıklar, ciltte döküntüler, makat ve ya göbek deliğinden akıntı, kabızlık atakları gibi belirtiler bu hastalığın habercisi olabilir. Özellikle ilk 5-6 maddeden birkaçını gözlemlediğinizde acilen doktora başvurunuz.

MUHTEMEL SEBEPLER: Ailesinde genetik olarak sindirim yolu hastalığı yatkınlığı bulunması, sigara, mikrobik faktörler, romatizmal ilaçlar bu hastalık için risk grubudur. Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir noktasında meydana gelebilir. Ancak genellikle ince bağırsağın son bölümüyle kalın bağırsağın başlangıcında görülür. Sindirim sisteminin iltihaplanması ve sindirim kanalının zikredilen bölümlerinde yaralar oluşması şeklindedir. Uzun süreli ve rahatsız edici bir hastalıktır ancak tedavisi –biiznillah- mümkündür.

chron hastalığı

 

TEŞHİS: HASTALIK BELİRTİLERİ GÖRÜLDÜĞÜNDE KESİNLİKLE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!

Doktorunuz öncelikle hastalığın öyküsünü ve belirtilerini dinleyecektir. Dışkı ve kan tahlili ekseriyetle yapılır ve teşhiste gayet önemlidir. Gerektiğinde kolonoskopi ile görüntülenebilir. Siz hiçbir şey hissetmeden(zira mide-bağırsak kanalı hissizdir) numune parça alınıp patolojik(mikrobik) değerlendirmeye alınabilir. Bunlar biri ya da ikisi genellikle teşhis için yeterli olabilir. Ancak hastanın durumuna göre bilgisayarlı görüntüleme tekniklerinden de faydalanılabilir.

TEDAVİ: Crohn hastalığını tedavisi hastalığın şiddetine ve hastalığın tutulum yerine (ince barsak, kalın barsak, makat vb.) göre belirlenir. Genellikle ağızdan alınan ilaçlar  ve makattan verilen maddeler ile tedaviye başlanılır. Bu ilaçların yetersiz kaldığı veya hastalığın en başından şiddetli seyrettiği olgularda tedaviye ağızdan veya damar yolu ile kortizon içerikli ilaçlar  eklenmektedir. Son yıllarda kullanıma giren 2 ayda bir damar yolundan yapılan infliximab (Remicade) adlı ilaç Crohn hastalığının tedavisine önemli katkıda bulunmaktadır. İlaçla tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedavi gerekmektedir.

 

ŞİFA VEREN ANCAK ALLAH’TIR. ESBABA MÜRACAAT ONA FİİL-İ BİR DUADIR. ALLAH ŞAFİ İSMİYLE HASTALIKLARIMIZA DERMAN VERSİN İNŞALLAH.