Burun Kemiğinin Eğriliği

Burun Kemiğinin Eğriliği

8 Eylül 2014 0 Yazar: A.Ayazz

TANI: Burun kemiğinin eğriliği diye bilinen nazal septum deviasyonu, burun boşluğunu önden arkaya ikiye bölen ortadaki duvarın sağ, sol veya her iki tarafa da eğrilerek burundan nefes almayı zorlaştıran bir bozukluktur.

NASIL ANLAŞILIR: Burun kemiği eğriliği çok büyük çoğunlukla gözle görülen bir şekil bozukluğudur. Burunda eğrilikle birlikte nefes almada güçlük ya da gece horlama ve sürekli ağızdan nefes alma varsa doktora çıkılmalıdır. Kesin teşhis doktor tarafından yapılır.

TEDAVİ: Burun kemiği eğriliğinin tek tedavisi burun kemiğinin ameliyatıdır. Çok aşırı bir eğrilik yoksa yüz gelişiminin tamamlandığı yaşlara kadar ameliyatı ertelenir. Çok aşırı burun kemiği eğriliği olan çocuk hastalar, büyüme bölgeleri korunarak ameliyat edilebilirler.

BURUN KEMİĞİ AMELİYATI

Burun kemiğinin ameliyatı Genel(uyutularak) veya lokal(sadece burunu uyuşturarak) anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat yaklaşık yarım saat sürer.

Lokal anestezi ile ameliyat olmanın bazı avantajları vardır.

1)Ameliyat öncesi özel bir hazırlık gerekmez.

2)Hasta genel anestezinin risklerinden korunmuş olur.

3)Daha çabuk evine gönderilir.

4)Kanama daha az olur.

Ameliyat Öncesi: 3-4 saatlik bir açlık yeterli olur. Ameliyattan 24 saat önce sigarayı bırakıp, ameliyat sornası da 3-4 gün kadar sigara içilmemesi gerekir. Ameliyata gelirken üzerinize rahat edebileceğiniz eşofman veya tişört gibi şeyler giymenizi öneririz.

Ameliyat saatinden yarım saat önce hazırlıklara başlanır. Burnunuza bazı spreyler sıkılacak ve kolunuza serum takılacaktır. Ameliyat burun içinden yapıldığı için gerekmedikçe burun dışında ve ya yüzünüzde herhangi bir kesi yapılmaz.
Burun ortasındaki bölme önde kıkırdaktan alt ve arkada kemikten oluşur. Kıkırdak yapı kesilerek düzeltilir ve orta hatta sabitlenir, eğri kemik yapı ise kırılarak çıkartılır.

Ameliyat esnasında sizi sakinleştirecek bazı ilaçlarla kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Ameliyat sonrası hastahanede 2-3 saat takip gereklidir. Burnunuzda 24-48 saat sızıntı şeklinde kanama devam edecektir. Beklenmedik aşırı bir kanama olursa hafif öne eğilerek oturun, işaret ve başparmağınızla her iki burun kanadından bastırarak 5 dakika boyunca tutun ve doktorunuza haber verin.

Ameliyat sonrası 48 saat boyunca buruna su çekilmemesi gerekmektedir. İlk 24 saat mümkünse dinlenin. Üçüncü günden sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bir haftada tamamen düzelen bir ameliyattır.

KAYNAK: Özel Ümit Hastanesi Broşürü