BENGAY

BENGAY

18 Şubat 2014 0 Yazar: A.Ayazz

BENGAY kas gevşetici ve ağrı kesici olarak kullanılan ve bölgeye sürülerek uygulanan bir kremdir. Hafif kemik darbelerinde, burkulmalarda, kas kasılmalarında, tutulmalarda tedavi edici ve her türlü ağrılı hareket sistemi sorununda ağrı kesici olarak kullanılabilir.ANCAK, ciddi yaralanmalarda sürekli BENGAY kullanımı ile birlikte gelen rahatlamadan dolayı gerekli tedavinin yapılmaması tehlikesi kesinlikle göz önünde bulundurmalıdır. Birçok sporcu tarafından kullanılmakla birlikte özellikle darbe ve yaralanmaya bağlı durumlarda kullanılmadan önce tedavi için doktora başvurulması gerekir. Sürüldüğü andan itibaren damarları açarak serinlik hissi verir ve hafif yanma hissiyle birlikte 3-4 saatlik ağrı kesici özelliğini gösterecektir. Sürüldükten 20-30 dk sonra kas gevşetici özelliği de aktive olur. Özellikle soğuk havalarda spor yapılmadan önce sürüldüğünde bölgeyi ısıtarak sakatlanma olasılığını düşürecektir. Fiyatı takriben 4 tl civarındadır.

 

İlaç Prospektüsü

FORMÜLÜ

 

Etkin madde olarak %15 metil salisilat ve %10 mentol içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

 

Eksternal bir analjeziktir. Ağrılı bölgelere uygulandığında bu bölgelerdeki lokal damarları genişleterek serinlik hissi verir ve ağrıyı azaltır. Sinir ve adaleleri gevşetir.

Farmakodinamik özellikleri

Mentol iritasyonlara karşı bir lokal vazodilatördür.

Lokal uygulamayı takiben hemen kalıcı bir ferahlık hissi verir.

Farmakokinetik özellikleri

Metil salisilat topikal uygulamadan sonra deri yoluyla emilir. Perkutan olarak absorbe olan metil salisilatın sistemik etkileri vardır. Absorbe edilen miktar belirgin bir analjezik etki yaratmak için yeterlidir.

 

ENDİKASYONLARI

 

Aşağıdaki durumlarda duyulan ağrıları geçici olarak teskin eder:

• Romatizmal ağrılar

• Adale ağrısı

• Burkulma

• Nevralji

• Bel ağrısı

• Boyun tutulması

• Hafif ağrı ve sızılar.

Ürün tam bir tedavi sağlamaz. Yukarıdaki hallere benzer rahatsızlıkların neden olduğu ağrıları semptomatik olarak teskin eder.

 

KONTRENDİKASYONLARI

 

Metil salisilat, mentol veya içerikteki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık, açık yaralar, derinin irrite olması

 

UYARILAR / ÖNLEMLER

 

Üürn sadece haricen uygulanmalıdır. Sıcak su torbası ile birlikte kullanılmamalıdır. Deride iritasyon oluşursa uygulamayın. Gözlerinize veya ağzınıza ve diğer mukoz membranlara değdirmemeye dikkat edin. İrite olmuş deriden de uzak tutun. Her hangi bir sebepten dolayı ciltte mühim tahriş oluştuğu takdirde tedaviyi kesin. Ağrı 10 günden fazla devam eder veya iyileşmezse hemen bir doktora başvurulmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.

 

GEBELİK VE LAKTASYONDA KULLANIMI

 

Gebelik

Gebelik kategorisi C’dir.

Salisilatlar deri yoluyla emilir ve özellikle geniş bir bölgeye uygulandıklarında santral sinir sisteminde eksitabiliteye neden olurlar. Gebelik sırasında yarar-risk değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır

Laktasyon

Laktasyon sırasında yarar-risk değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır.

 

ARAÇ VE MAKİNE KULLANIMI ÜZERİNE ETKİSİ

 

Araç ve makine kullanma becerisini etkilediğini gösteren hiç bir veri yoktur.

 

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

 

Salisilatlara hassas kişilerde deri reaksiyonları görülebilir.

Mentol nadir olarak, ürtiker, eritrem ve diğer kutanöz reaksiyonlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Geniş bölgelerdeki kutanöz emilimden dolayı mentol içeren ürünlerde yaygın enjesyonu takiben benzer yan etkiler görülebilir. Bulantı, karın ağrısı, kusma ve santral sinir sistemi depresyonu semptomları (baş dönmesi, ayakların dolanması, uyku hali, bradipeni ve koma). Ancak mentolün eksternal uygulamasında görülen yan etkiler çok düşüktür.

Metil salisilat enjesyonlarının riskli olduğu bilinmesine rağmen önerilen şekilde external kullanımından sonra iyi tolere edildiği gösterilmiştir, ancak birkaç vakada şiddetli lokal reaksiyonlar gözlemlenmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

 

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER

 

Uygulanabilir değil.

 

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

 

Günde 1-2 kez ağrılı bölgeye ilaç emilinceye kadar oğuşturulmak suretiyle haricen tatbik edilir. Ürün günde bir defa, şiddetli vakalarda günde iki defa tatbik edilmelidir. Her tatbikattan evvel bir önceki tatbik sahası iyice temizlenmelidir. Bu tedavi tarzı nevralji ve lumbago vakalarında da faydalıdır.

 

DOZ AŞIMI

 

Herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

 

SAKLAMA KOŞULLARI

 

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız

 

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI

 

50 g’lık tüpler halinde piyasaya sunulmuştur.

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

 

RUHSAT TARİHİ VE NUMARASI

 

20.03.2008 – 215/18

 

RUHSAT SAHİBİ

 

Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Tic. Ltd. Şti Ertürk Sokak, Keçeli Plaza No: 13 Kavacık-İstanbul

 

ÜRETİM YERİ

 

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Ortaköy-İstanbul

Reçetesiz satılır.