Bel Karın Çevresi Çok Önemli

Bel Karın Çevresi Çok Önemli

27 Temmuz 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Evet, saygıdeğer okuyucularımız,  bugün Bursa Hayat yerel gazetesinde gazetesinde karşılaştığım bir köye yazısını sizlerle paylaşacağım. Köşe yazısı Dr. Feza Şen’e ait. Günümüzün en yaygın problemlerinden olan fazla kilolara ve bununla mücadele için giriştiğimiz diyetlere doktor gözüyle, sağlığımız açısından bakan ve özellikle bel-karın çevresi yağlanmanın önemini vurgulayan güzel bir yazı.

UNUTMAYIN…

Bel çevrenizin artması kilo artışınızdan çok daha tehlikelidir. Yağlanma sebebi ile kilo artışlarından şikâyetçiyiz. Bel çevremiz her geçen gün artıyor, belimizin etrafını saran kocaman bir yağ halkası oluşuyor. Ama hepimiz kilo artışına takılıp kalıyoruz. Şişman bir görüntüden kısa vakitte kurtulmak istiyoruz. Bel çevremizdeki artışı önemsemiyoruz. Çünkü hepimiz Kozmetik kaygıları sağlığımızdan üstün tutuyoruz.  Neden mi?  açıklama basit, çevresel söylemler bizi etkiliyor…” Aa ne olmuş sana böyle”,  “ya sen ne güzel fit bir görünüme sahiptir, şimdi ne oldu sana?” , “….. hanımı gördün mü, ne hale gelmiş… balina gibi vallahi…”

Çevremizdeki bu gibi söylemler bizi sağlığımızı önemsemekten alıkoyup nasıl zayıflayabiliriz kaygısına düşürür. Çözüm kolay, yap bir diyet…

Yaptığınız diyeti ile neyin diyetini ödeyeceğinizi önce bir düşünün derim.

İşte bu anda başladığımız diyeti ile birlikte sağlık limanından hastalıklara doğru Yelken açtığınızı biliyor musunuz?

Bilseydiniz eğer hemen diyet yapmaya koşmazdınız.

Oysa gerçek şu ki;  kilo artışını olsa da olmasa da sağlığınız açısından bel karın çevrenizdeki artış kat ve kat daha önemlidir.

Öncelikle hemen bir hekime başvurun.

Ve;  Abdominal obezitenin yani  bel-karın çevrenizdeki yağlanmanın vücudun diğer bölgesindeki yağlanmalardan Daha ne kadar tehlikeli olduğu hakkında bilgi edinin…

Unutmayın;   bel-karın çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha ciddi sonuçlar doğurur.

Bu tip yağlanma Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, her aşk gibi sağlık problemleri açısından risk taşıdığımızın göstergesidir, işaretidir.

Siz bu işareti görmezden gelip sadece zayıflamak gibi bir kaygı ile diyetler yaparak hücresel düzeyde olan bu işlev bozukluğunun derinleştirmek, arttırmaktan öteye geçemezsiniz, sağlığınızı kaybedersiniz.

Bel çevresi kadınlarda 80 cm,  erkeklerde 94 cm üzerinde ise siz de Abdominal obezite yani bel karın çevresinde yağlanma var demektir.

Bel karın çevresinde yağlanma olması İnsülin direnci denilen bir bozukluğun başladığını göstermektedir.

İnsülin direnci bir kısır döngünün başlangıcıdır.

Fazla kalori alımı ile başlayan süreçte Hele bir de beslenme listenizde kan şekerini arttıracak karbonhidrat ağırlıklı beslenme, şeker, çikolatalar, tatlılar varsa zaman ve yetersizleşen İnsülin hormonu etkisi ile oluşur, İnsülin direnci…

İnsülin direnci oluşması ile başlayan bel karın çevresi yağlanmaya; şeker metabolizmasında bozulma, kan yağlarında artışlar, Yüksek tansiyon eklendiğinde metabolik sendrom denilen bir ölümcül endokrin hastalık başlamış demektir.

Biliyor musunuz ki;

Metabolik sendrom erken oluşan damar sertliği için risk faktörüdür.

Metabolik sendromlu  hastalarda kalp damar hastalıkları risk 3 kat daha artmıştır.

Ülkemizdeki ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir.

Türk Kardiyoloji Derneği Lipid çalışma grubu başkanı Profesör Doktor Meral Kayıkçıoğlu da Türkiye’de genç yaşta kalp krizinin Avrupa ülkelerine göre daha sık görüldüğünü belirtiyor. Ve diyor ki “Türkiye’de kalp krizleri ortalama 10 yıl daha erken”.

Bu sonuçlardan sonra sağlığımız için önlem mi alırsınız yoksa bilinçsiz bir şekilde diyet mi yaparsınız bir daha düşünün.

Sağlıklı günleriniz olsun…

Metabolik Sendrom ile ilgili yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Metabolik Sendrom Ne Demektir