Bağırsak Tıkanıklığının Sebepleri ve Çözümü

Bağırsak Tıkanıklığının Sebepleri ve Çözümü

5 Nisan 2014 0 Yazar: A.Ayazz

Bağırsak tıkanmasında beslenme, bağırsak tıkanıklığında beslenme, bağırsak tıkanması hastaları nasıl beslenmeli, bağırsak tıkanıklığında beslenme nasıl olmalı, bağırsak tıkanmasında ne yenmeli, bağırsak dolanması beslenme önerileri ile karşınızdayız. Bağırsak tıkanıklığı ile karşı karşıya olanlar bu konumuzu sonuna kadar okumalılar.
Bağırsak tıkanması yani bağırsakların iltihaplanma ya da yara sebebiyle büyümesi ve birbirine düğümlenmesi olarak ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ancak bağırsak tıkanması ya da diğer adıyla bağırsak dolanması öldürücü bir hastalık olabilir. Bu sebeple bağırsak tıkanması hastalarının beslenmede çok dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Aksi durumda yaşam kalitesi düşebilir, bu sorun ciddi sonuçlara neden olabilir ya da kişinin ölümüne yol açabilir. Peki, bağırsak tıkanmasında nasıl beslenmeli işte öneriler…

Bağırsak tıkanmasında beslenme önerileri…

1) Öncelikle sindirim sisteminin ihtiyacı olan sıvının alınmasını sağlamakla işe başlayabiliriz. Günde 8 bardak su, veya 2 litre su içmek klasik bir tabir olacak ama bu işin en önemli tedavi yoludur. Vücudumuzu kesinlikle susuz bırakmamalıyız.

2) Mümkün olduğunda fazla çeşitte meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Bu noktada ABD sağlık bakanlığının günde 5 meyve sebze yiyin kampanyasını hatırlamak iyi olur. Tabi günde 5 çeşit meyve veya sebzeyi 10 a çıkarırsanız bu da elbette sizin sağlıklı yaşamınız için sayısız fayda sağlayacaktır.

3) Tüm gün evde oturmayın. Mümkün olduğunca yürüyüş yaparak bedeninize hareket katın.

4) Günlük beslenme programında mümkün olduğunca “iyi yağlar” olarak adlandırılan zeytinyağı, ketenyağı gibi yağlardan tüketmeye özen gösterin. Ayrıca fındık yağı, balık yağı, otla beslenen hayvanların yağları da bu kapsamda değerlendirilebilir.

5) Kabızlık ve bağırsak tıkanıklığı gibi şikayetler, beslenme alışkanlığınızda ciddi bir takım bozuklukların olduğuna işaret etmektedir. Bu noktada bir diyetisyen ve beslenme uzmanından destek almanız ömrünüzü uzatır ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.