Antibakteriyel Sabunlar Gerçekten Etkili mi ?

Antibakteriyel Sabunlar Gerçekten Etkili mi ?

22 Eylül 2015 0 Yazar: A.Ayazz

Mikroplarla savaşta antibakteriyel sabunla el yıkama “sade sabunla olandan daha iyi değil”

Fazladan para vererek aldığımız antibakteriyel sabunlar, sade sabunla aynı etkiyi mi gösteriyor yoksa?

Yabancı bir sitede yer alan haberin sonucu (çevirisini yapmaya çalıştık, özeti):
Sonuçlar gösterdi ki, sade sabun ve antibakteriyel sabun arasında 22 ºC veya 40 ºC derecede, 20 saniye süren deney sonunda bakteri öldürücü etki açısından anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir.


30 sn sonunda yine bir farklılık gerçekleşmemiştir. Bu durum ise, “günlük yaşam” koşullarında (0,3%) triclosan içeren antibakteriyel sabunların bakteri bulaşmasını azaltıcı etkisi sade sabundan fazla değildir, demek oluyor.

Triclosan bakteri ve mantar öldürücü olmasına rağmen (antibacterial and antifungal) neden bir etki görülmedi sorusunun cevabı ise şunlarmış:
1. Deney süresi, maddenin etkisini göstermesi için kısaydı. Önceden yapılmış çalışmaların çoğunluğunda standart ve sürekli etki süresi 24 saat.(Yani bu maddeyle bakterinin etkileşim süresi 24 saat olacakki işe yarasın. Zaten kimse o kadar uzun süre ara vermeden el yıkayamayacağı için, “günlük yaşam” koşullarında etkisinin olmadığını yazmışlar.)
2.Çalışmada kullanılan antibakteriyel sabundaki deterjanların ve sürfaktanların triclosan ın etkisini azaltmış olma ihtimali de var.

Bu arada, 0,3% lük triclosan yasalarla izin verilen en yüksek miktar olduğu için en yüksek antibakteriyel etkisi olabilecek dozajla çalışma yapılmış ama yine de pek işe yaramamış.