Alzheimer Hastalığı Nedir

Alzheimer Hastalığı Nedir

20 Nisan 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Alzheimer özellikle 65 yaş üstü görülen, kadınlarda daha sık ortaya çıkan bir demans hastalığıdır.

Demans Hastalığı Nedir?

Demans hastalığı beynin hafıza, hatırlama, düşünme gibi bilişsel fonksiyonlarını yitirdiği hastalık durumudur. Demans hastalıkları sinsi başlar, yavaş yavaş ilerler, hasta bilişsel fonksiyonunu yitirdiğinin farkında değildir veya inkar eder. Yakınları bu durumu fark etmeli ve biran önce kliniğe başvurmalıdır.

Her Hatırlayamama Demans veya Alzheimer Değildir !
İnsan beyni, çevre ve olayların da etkisiyle zaman zaman bilişsel fonksiyonlarında azalma gösterebilir. Burada her hatırlayamamanın veya düşünme zorluğunu bir demans hastalığı olarak görmek yanlıştır ancak bu durumun 3-6 aydan uzun sürmesi ve ilerleyici(!) olması çok önemlidir.

Alzheimer hastalığının en tipik belirtileri yeni öğrenilen isimleri, bilgileri hatırlayamama, konuşulan bir konuyu tekrar tekrar konuşma, düşünme ve cümle kurmada zorlanma, bazı beceri gerektiren işleri yapamamadır. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce kişide depresif ruh hali, içine kapanma, konuşmaktan kaçma gibi davranışlar görülür ve hastalığı bu evrede yakalamak tedavinin etkisi açısından çok önemlidir.

Alzheimer Yaşlılık Hastalığı mıdır?

Alzheimer yaşlılarda görülmesi normal bir hastalık asla değildir. Alzheimer çok büyük çoğunlukla yaşlılarda ortaya çıkar ancak tamamen patolojik bir durumdur. Kişi yavaş yavaş çevreden kopar ve depresif bir hale gelir. Tedavi almazsa, yavaş yavaş anıları ve hafızası silinmeye başlar. Son aşamada da bitkisel hayata girer ve ölüm görülür.

Alzheimer tedavisi yapılan bir hastalıktır ama bu tedavi hastalığı iyileştirmez, ilerlemesini önemli düzeyde yavaşlatır. Hastalığın 65 yaş üstünde ortaya çıktığı da göz önüne alınırsa, etkili ve erken bir tedavi ile kişinin yaşam kalitesi ve süresi oldukça iyileşebilir.  Bununla birlikte kişinin ve çevresinin hastalığı kabullenip bununla yaşamayı öğrenmesi en az tedavi kadar önemlidir.

Alzheimer kesinlikle bulaşıcı değildir ve kesin bir kalıtım gösterdiği yani ebeveynden çocuğa geçtiği ispatlanmamıştır. Bununla birlikte ailede demans hastalığı öyküsü olan biri risk grubundadır ve dikkatli olmalıdır.