Adet Dönemi İçin Ağrı Kesiciler

Adet Dönemi İçin Ağrı Kesiciler

3 Mayıs 2017 0 Yazar: A.Ayazz

Adet dönemi ağrısı birçok genç bayanın hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Özellikle daha genç yaşlarda daha şiddetli olmakla beraber; soğuk, stres, düzensiz beslenme gibi çevreler de bu dönemin ağrılarının daha şiddetli olmasına sebep olabilir. Çoğu kız ve kadın, adet dönemi için ağrı kesiciye ihtiyaç duyarlar. Bu yazımızda adet döneminde kullanılabilecek ağrı kesicilere değineceğiz.

Öncelikle şunu söyleyelim, adet dönemi tamamen fizyolojik bir olaydır ve bu dönemde ağrı görülmesi de çoğunlukla normaldir. Burada önemli olan şey, ağrının günlük hayatı aksatması, sürekli rahatsız edici bir hal almasıdır. Böyle bir durumda her ağrıda olduğu gibi ağrı kesici kullanılabilir. Ancak ağrı kesici kullanımından önce, yaşam tarzı değişikliği adet dönemi ağrılarını azaltmada daha etkili ve sağlıklı bir yöntemdir. Mesela daha hareketli bir yaşam tarzı, düzenli spor, sağlıklı ve dengeli beslenme, özellikle adet döneminde stresten uzak durma, uyku düzenine dikkat etme adet dönemini daha ağrısız ve sağlıklı geçirmek için altın yöntemlerdir.

ADET DÖNEMİNDE KANAMA MİKTARI ÇOK ÖNEMLİDİR. EĞER KANAMANIZ 1 HAFTADAN(normali 5 gün) FAZLA ve GÜNLÜK PED KULLANIMINIZ(kişiden kişiye değişir) 4’ten FAZLAYSA KESİNLİKLE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

Adet döneminde ilk olarak tercih edebileceğiniz ağrı kesiciler non Steroid anti inflamatuar grubundaki veya parasetamol(bazı kaynaklar bunu da NSAİD içinde değerlendirir) içeren ilaçlardır.

Non Steroid Anti İnflamatuar grubunda tercih edilebilecek ilaçlar şunlardır: Bi- Profenid 200 mg, Endosetin sr 75 mg, Melurjin Tablet vb bir sürü ilaç vardır.

Parasetamol içeren ilaçlar: Parol tablet, Kataljin-P Tablet, Gripal(daha çok gripte tercih edilir.), Termacet 500 mg vb bir sürü ilaç vardır.
Aspirin ve benzeri ilaçlar kanama zamanını uzattığından dolayı, adet kanını arttırabilmesi sebebiyle kullanılması tavsiye edilmez.
Sağlıklı bir hayat için adet döneminizin düzenli olması önemlidir. Eğer sürekli ağrılı adet dönemi, düzensiz adet dönemi, fazla kanama gibi şikâyetleriniz varsa doktorunuza başvurunuz. Yukarıdaki ilaçları kullanmanıza rağmen ağrınız geçmiyorsa doğum kontrol hapları gibi hormonal tedaviler gerekecektir, bunun için doktorunuza başvurunuz.

İLACINIZI KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.