A-ferin Sinüs Tablet Ne İşe Yarar? Endikasyonları

A-ferin Sinüs Tablet Ne İşe Yarar? Endikasyonları

16 Mart 2014 0 Yazar: By.Kutlu

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg, Psödoefedrin HCl 30 mg, Triprolidin HCl 1.25 mg

Piyasa Şekilleri: 20 tablet

Kullanım Şekli:

12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve erişkinler: 6 saat arayla 2 tablet önerilir. 24 saatte 8 tablet aşılmamalıdır. 12 yaş altında kullanımı önerilmez.

a-ferin-sinus

Endikasyonları: Soğuk algınlığı ve sinüzite bağlı nazal konjesyonun giderilmesinde; soğuk algınlığına bağlı ağrılar, baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı hissinin giderilmesinde; saman nezlesinin (gözlerde sulanma, kaşıntı) semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerinden birine karşı aşırı duyarlık halinde; amfizem, kronik bronşit, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, tiroid hastalığı, diyabet, glokom, benign prostat hipertrofisi, alkol bağımlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Bir aşırı duyarlılık halinde ilaç alımı kesilmelidir. Sinirlilik, sersemlik, uyku hali ortaya çıkarsa ilaç alımı kesilmelidir. Alkollü içecek ve sedatif trankilizan ilaçlar la birlikte kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C’dir. Hayvan çalışmalarında gözlenen teratojenik ve embriyosidal etkiler nedeniyle hamilelikte ve laktasyonda kullanımı önerilmemektedir. 12 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmemektedir.

Yan Etkileri:

Özellikle önerilen dozun üzerinde alındığında sinirlilik, uyku hali görülebilir. Çocuklarda eksitabiliteye neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri:

MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. MAO inhibitörü kullanan hastalar, ilaç alımını kestikten 2 hafta sonra kullanabilirler. Alkol, sedatif ve trankilizanlar sedatif etkisini artırabileceğinden, eş zamanlı kullanımdan kaçınmalıdır.